X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Wiaczesław Mołotow – prawa ręka Stalina

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2012 06:00
- Wystarczyło błyskawiczne uderzenie na Polskę, najpierw ze strony niemieckiej, a potem Armii Czerwonej, aby nic nie zostało z tego poczwarnego bękarta traktatu wersalskiego – mówił Wiaczesław Mołotow na radzie najwyższej ZSRR, 31 października 1939 roku.
Audio
Odlot ministra spraw zagranicznych ZSRR Wiaczesława Mołotowa z Warszawy po zakończeniu obrad konferencji ministrów spraw zagranicznych państw socjalistycznych. Warszawa, 1.09.1948. Fot. PAPCAFBaranowski
Odlot ministra spraw zagranicznych ZSRR Wiaczesława Mołotowa z Warszawy po zakończeniu obrad konferencji ministrów spraw zagranicznych państw socjalistycznych. Warszawa, 1.09.1948. Fot. PAP/CAF/Baranowski

8 listopada 1986 roku w Moskwie zmarł Wiaczesław Mołotow, radziecki polityk, uczestnik rewolucji październikowej, współpracownik Włodzimierza Lenina, a potem Józefa Stalina. Do partii bolszewickiej wstąpił w 1906 roku. W 1930 został przewodniczącym Rady Komisarzy Ludowych. W maju 1939 roku objął funkcję komisarza spraw zagranicznych. Mołotow był postacią złowieszczą, na swoim koncie miał wiele zbrodni. W latach 1937-1938 realizował wielką czystkę w wojsku i partii komunistycznej.

Archiwalne dźwięki o Wiaczesławie Mołotowie w serwisie - Radia Wolności >>>

Wiaczesław Mołotow stał się złowrogą postacią zwłaszcza dla Polski, ponieważ to jego podpis znalazł się na dokumencie znanym jako pakt Ribbentrop-Mołotow (23 sierpień 1939 r.). Podpisany wówczas pakt o nieagresji oraz tajny protokół były bezpośrednią przyczyną ataku na Polskę. Podpisanie dokumentu miało wpływ na decyzję o rozpoczęciu II wojny światowej. Dzięki temu porozumieniu Hitler mógł przystąpić do wojny, nie bojąc się oskarżeń, że jest jedynym agresorem w Europie.

Kandydat na następcę Stalina

Stalin nagradzał Mołotowa hojnie, jego nazwisko na wszystkich oficjalnych dokumentach kazał pisać tuż pod swoim. Zawsze trzymał go u swego boku na trybunie mauzoleum. Obsypywał go orderami, a w pięćdziesiątą rocznicę urodzin kazał przemianować miasto Perm na Mołotow.

Wraz ze Stalinem zasiadał na konferencjach w Teheranie, Jałcie i Poczdamie. Zawsze podejrzliwy i nieustępliwy, najczęściej odpowiadał "nie”. To właśnie Mołotow wysyłał depesze gratulacyjne do Hitlera, gratulując zdobycia Warszawy, a także wkroczenia do Norwegii, Belgii, Danii, Holandii i Luksemburga.

Odsunięcie od władzy

W 1948 roku Stalin kazał aresztować jego żonę – Polinę Żemczużynę, pełniącą funkcję komisarza przemysłu rybnego. W konsekwencji Mołotow został zmuszony do ustąpienia ze stanowiska ministra spraw zagranicznych i popadł w niełaskę.

W 1957 roku podjął nieudaną próbę obalenia Nikity Chruszczowa. W rezultacie został wysłany do Mongolii, aby objąć tam stanowisko ambasadora. W 1961 roku usunięto go z partii.

W 1962 roku Wiaczesław Mołotow przeszedł na emeryturę, zwolniony z ostatniego stanowiska, które zajmował, przedstawiciela Związku Radzieckiego w Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w Wiedniu. Członkostwo w partii przywrócił mu w 1984 roku Konstantin Czernienko. Mołotow zmarł 8 listopada 1986 roku.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W Jałcie Stalin wziął wszystko

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2011 08:00
Na Krymie przywódcy ówczesnych mocarstw podjęli fatalne dla Polski decyzje. Przy większej determinacji państw zachodnich historia mogła potoczyć się inaczej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hitler uprzedza Stalina?

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2012 00:00
22 czerwca 1941 Niemcy zaatakowały Związek Radziecki, przekraczając linię graniczną ustaloną w pakcie Ribbentrop - Mołotow, była to największa operacja sił lądowych w historii, wzięło w niej udział prawie 4 miliony żołnierzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

A więc wojna...

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2018 11:50
1 września 1939 hitlerowskie Niemcy napadły na Polskę. Rozpoczęła się II wojna światowa - największy w historii konflikt zbrojny.
rozwiń zwiń