X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Kradzież relikwiarza św. Wojciecha - bezprecedensowy akt wandalizmu

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2013 07:00
- Wszyscy byliśmy poruszeni sprawą włamania do bazyliki archikatedralnej w Gnieźnie i rabunku bezcennych dzieł sztuki z relikwiarza św. Wojciecha. Energicznie i na szeroką skalę prowadzone śledztwo już po kilu dniach przyniosło rezultaty – informował prowadzący audycję ”7 dni w kraju i na świecie” .
Audio
  • Aresztowanie osób podejrzanych o kradzież relikwiarza św. Wojciecha - fragm. aud. "7 dni w kraju i na świecie" (30.03.1986)
  • Przekazanie odnalezionych fragmentów sarkofagu - fragm. aud. "7 dni w kraju i na świecie" (27.04.1986)
  • Słynne katedry - skarby Bazyliki Archikatedralnej w Gnieźnie - aud. Lidii Nowickiej (16.04.1995)
Barokowy relikwiarz św. Wojciecha w bazylice gnieźnieńskiej. Wikimedia Commons
Barokowy relikwiarz św. Wojciecha w bazylice gnieźnieńskiej. Wikimedia Commons Foto: Ludmiła Pilecka

W nocy z 19 na 20 marca 1986 r. z Archikatedry Gnieźnieńskiej zniknął wykonany przez holenderskiego złotnika Petera von der Renena w roku 1662 srebrny relikwiarz św. Wojciecha. Śledczym bardzo szybko udało się wpaść na trop złodziei. Już w dziesięć dni po kradzieży rzecznik Prokuratury Wojewódzkiej w Poznaniu informował na antenie Polskiego Radia:
- 28 marca w śledztwie w sprawie włamania do bazyliki archikatedralnej w Gnieźnie i rabunku bezcennych dzieł sztuki z relikwiarza św. Wojciecha zastosowano tymczasowe aresztowanie wobec 4 osób.
Rabunku dokonano w czasie remontu Bazyliki Archikatedralnej w Gnieźnie. Jednym z pierwszych śladów, które trafiły do badań były m. in.: pozostałe na miejscu zdarzenia fragmenty relikwiarza, folii, którą przykryty był sarkofag,. Zabezpieczono również torbę turystyczną i worek, liny alpinistyczne i pasy, rękawiczki, fragmenty naczyń ceramicznych. Wytypowano podejrzanych. W mieszkaniu jednego z nich znaleziono doniczki, w których przetapiano srebro ze skradzionych elementów relikwiarza.
Rabunek okazał się bezprecedensowym aktem wandalizmu. Złodzieje przetopili niestety znaczną część skradzionych elementów.
- W poniedziałek w Gnieźnie, w obecności przedstawicieli prokuratury, milicji i tamtejszych władz kościelnych przekazano tamtejszej katedrze odnalezioną po intensywnie prowadzonym śledztwie, część srebrnego sarkofagu św. Wojciecha – słyszymy w audycji z cyklu ”7 dni w kraju i na świecie”, nadanej 27 kwietnia 1986 r.
Uratowano tylko część relikwiarza, korpus postaci św. Wojciecha był w dużym stopniu zniszczony. Bardzo szybko jednak po jego odnalezieniu przystąpiono do prac restauratorskich.
Posłuchaj archiwalnych dźwięków opisujących to bezprecedensowe zdarzenie.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak