Historia

Komintern – instrument działania Moskwy w międzynarodowym ruchu komunistycznym

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2013 09:00
- Przywódcy partii komunistycznych zrzeszonych w Kominternie padali ofiarą aresztowań, kapturowych procesów i wykonywanych w piwnicach wyroków – komentował prof. Paweł Wieczorkiewicz.
Audio
Reprodukcja plakatu namalowanego z okazji 5. rocznicy rewolucji październikowej i IV Kongresu Miedzynarodówki Komunistycznej. Wikimedia Commonsdp. Autor: Ivan Vasilyevich Simakov (1877-1925)
Reprodukcja plakatu namalowanego z okazji 5. rocznicy rewolucji październikowej i IV Kongresu Miedzynarodówki Komunistycznej. Wikimedia Commons/dp. Autor: Ivan Vasilyevich Simakov (1877-1925)

15 maja 1943 r. Stalin rozwiązał Komintern. O kulisach powstania Międzynarodówki Komunistycznej, jej działalności oraz czystkach, jakie w latach 30. spotkały przywódców partii komunistycznych opowiadał prof. Paweł Wieczorkiewicz w audycji z cyklu ”Dźwiękowy przewodnik po najnowszej historii ZSRR” w październiku 1997 r.

- Kreml nigdy nie wypuścił Kominternu spod swojej najbaczniejszej kontroli - mówił historyk. - Partie komunistyczne zostały całkowicie podporządkowane interesom, i to zarówno strategicznym, dalekosiężnym, jak i doraźnym, taktycznym, partii sowieckiej.

Organizacja powstała wiosną 1919 r. Dwie poprzednie Międzynarodówki miały przydomek ”socjalistyczna”. W nazwie tej, powołanej przez Lenina, pojawiło się określenie ”komunistyczna”. Siedzibą nieoficjalną Kominternu był hotel Lux w centrum Moskwy.

- Hotel Lux, w którym załatwiano wielkie i małe sprawy, pisano donosy, a który w latach 30., w momencie, kiedy Stalin w ramach czystki wziął się również za partie komunistyczne, stał się terenem łowów na komunistów ze wszystkich stron świata – mówił prof. Wieczorkiewicz.

Czystka Stalina nie oszczędziła żadnej partii i żadnego z liczących się przywódców działających w Kominternie. - Lata 1937-1938 udało się przeżyć jedynie tym, którzy donosili na swoich kolegów, podpisywali zgodę na aresztowania innych – stwierdził sowietolog. - Szczególnie ucierpiała Komunistyczna Partia Polski, dlatego że w politycznych kalkulacjach Stalina nie było miejsca pod koniec lat 30. na kwestię polską. KPP wyniszczono praktycznie do cna.

Posłuchaj o kulisach powstania Kominternu.

Jeśli interesują Cie dzieje ZSRR, zajrzyj na ”moje.polskieradio.pl”>>>

bs

Czytaj także

"Wielka czystka" – sposób Stalina na pozbycie się wrogów

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2013 07:00
- Około miliona straconych w ciągu dwóch lat, parę milionów aresztowanych i zesłanych do łagrów, tyle było ofiar wielkiej czystki w Związku Sowieckim - mówił prof. Paweł Wieczorkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wanda Wasilewska – "gwiazda" Związku Patriotów Polskich

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 05:30
- Nie uważałam się za emigranta, nie uważałam się za uciekiniera, ale za człowieka, który przybył do ojczyzny proletariatu - mówiła przewodnicząca Związku Patriotów Polskich, który powstał z namaszczenia samego Stalina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

1 Dywizja Piechoty im. T. Kościuszki powstała pod bacznym okiem Stalina

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 07:00
- Stalin zgodził się na moją propozycję, by na brakujące stanowiska dowódcze w nowo tworzonej armii wziąć oficerów z Armii Czerwonej - mówił gen. Zygmunt Berling, dowódca 1 Dywizji Piechoty im. T. Kościuszki.
rozwiń zwiń