Historia

Niewygodny świadek Katynia

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2012 00:00
15 maja 1890 roku w Suchej Beskidzkiej urodził się Ferdynand Goetel. Prozaik, dramatopisarz i publicysta. Zmarł 24 listopada 1960 roku w Londynie.
Audio

Ferdynand Goetel należał do najwybitniejszych i najpopularniejszych prozaików II Rzeczypospolitej. Sławę przyniosła mu wspomnieniowa relacja "Przez płonący Wschód", w której opisał brawurową ucieczkę do Polski przez ogarniętą rewolucyjną zawieruchę Azję. Był też autorem znakomitych książek podróżniczych oraz głośnego manifestu politycznego "Pod znakiem faszyzmu".

Nagrania na temat Ferdynand Goetel w RADIACH WOLNOŚCI
W 1943 roku z ramienia Czerwonego Krzyża wziął udział w misji niemieckiej, która badała groby polskich oficerów w Katyniu. Po wojnie stał się dla Sowietów bardzo niewygodnym świadkiem zbrodni. Władze komunistyczne oskarżyły go o kolaborację z Niemcami i rozpoczęły nagonkę. Przez rok ukrywał się w jednym z krakowskich klasztorów, ale w końcu i tak musiał opuścić Polskę. Publikował w polskiej prasie emigracyjnej, m.in. w londyńskich "Wiadomościach" i paryskiej "Kulturze". Ostro polemizował z zachodnimi politykami, którzy byli zwolennikami pozostawienia Polski w sferze wpływów wschodnich.

SERWIS POŚWIĘCONY ZBRODNI KATYŃSKIEJ

pd