Historia

Nowości historyczne napływają z Gdańska

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2016 06:03
Gdańskie wydawnictwo Oscar wydało w ostatnim czasie dwie nowe książki historyczne: ”KS Gedania – klub gdańskich Polaków (1922-53)” autorstwa Janusza Trupindy i ”Z wiślanej delty. Tczew, Gdańsk, Żuławy, Malbork” opracowana przez Jacka Borkowicza.
Fragment okładki książki Z wiślanej delty. Tczew, Gdańsk, Żuławy, Malbork
Fragment okładki książki "Z wiślanej delty. Tczew, Gdańsk, Żuławy, Malbork"

"KS Gedania – klub gdańskich Polaków (1922-1953)" opowiada o dziejach klubu, będącego przed 1939 rokiem największym polskim ośrodkiem sportowym nad Motława. Podczas II wojny światowej jego działacze i zawodnicy zapłacili za to wysoką cenę. Represje, obozy koncentracyjne, przymusowa praca, egzekucje. Powstała po wojnie Polska Rzeczpospolita Ludowa się ich wyrzekła. Zniknęli ze społecznej świadomości i pamięci. Autor książki dr Janusz Trupinda przypomina ”gdańskich Kolumbów”, ludzi prezentujących amatorski poziom sportowy, ale widzących w sporcie coś więcej niż aktywność fizyczną – świadectwo polskości.

"Z wiślanej delty. Tczew, Gdańsk, Żuławy, Malbork" to z kolei redagowana przez Jacka Borkowicza relacja z podróży wschodniopruskiego Niemca, Ludwiga Passarge’a, który przeszło 150 lat temu przeszedł wzdłuż i wszerz Prusy Wschodnie. Książka przenosi czytelnika do połowy XIX wieku. Świata, w którym sąsiadują ze sobą nowoczesne gdańskie kamienice i prototyp dorożki – taradajki. Na dalszym planie przewija się bogactwo regionalne Żuław, z wysuwającą się na pierwszy plan wyjątkową siecią kanałów. Wszystko zaś okraszone filozoficznymi dygresjami, z których wiele zachowało aktualność do dziś. Jak stwierdza znany gedanista, Andrzej Januszajtis: "lektura tej książki jest jak przyjemny spacer z mądrym przewodnikiem, odsłaniającym naszym oczom pełnię piękna naszych stron".

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Gdańsk - miasto potrzebne Hitlerowi

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2016 06:02
Sprawa Wolnego Miasta Gdańska stała się jednym z głównych powodów do niemieckiej napaści na Polskę i rozpoczęcia II wojny światowej.
rozwiń zwiń