X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Archeologia według Jasienicy

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2009 09:10
Wkrótce ukaże się "Archeologia na wyrywki" Pawła Jasienicy - jedna z najmniej znanych pozycji klasyka polskiej książki historycznej.
Audio

Książka ukaże się po 53 latach od pierwszego wydania.  

Pisana w latach 1953-1956 "Archeologia na wyrywki" gromadzi reportaże archeologiczne Jasienicy i stanowi kontynuację książki "Świt słowiańskiego jutra" (1952), publikowanej w kolejnych wydaniach pod tytułem "Słowiański rodowód".

Obecne wydanie "Archeologii na wyrywki" oparto na pierwszym, a zarazem jedynym wydaniu, przygotowanym przez Książkę i Wiedzę w 1956 roku w niewielkim nakładzie 3 tysiecy egzemplarzy. Książka pozostała więc mało znana, choć sam autor cenił ją bardziej od "Świtu słowiańskiego jutra".

W latach 50. Jasienica odwiedzał wykopaliska, które były wówczas prowadzone przez polskich archeologów na Ziemiach Odzyskanych – między innymi w Biskupinie, a także w Gdańsku i Opolu. Jasienica pisze też o pozostałościach pogańskiego kręgu kultowego na podwrocławskiej
Raduni, opisuje magiczne zwyczaje Ślązaków przedstawione w XIII-wiecznym dziele brata Rudolfa, cystersa z klasztoru w Rudach.

Ówczesna polska archeologia nastawiona była na szukanie dowodów dawnej obecności Słowian na Ziemiach Odzyskanych. Nie wszystkie teorie, które Jasienica przytacza w "Archeologii na wyrywki",
zyskały potwierdzenie w późniejszych badaniach.

Jasienica odwiedzał także wykopaliska na wschodzie kraju. Wraz z uczestnikami ekspedycji poszukiwał śladów historycznych Grodów Czerwieńskich - w Gródku Nadbużnym (dawny gród Wołyń), wsiach Czermnie (Czerwień) i Sąsiadce (Sutiejsk).

''  

Paweł Jasienica.

W "Archeologii na wyrywki" Jasienica przypomina dzieje Staropolskiego Okręgu Przemysłowego, najstarszego i największego ongiś regionu górniczo-hutniczego na ziemiach polskich. Odwiedza
także wsie kurpiowskie, kreśląc zarazem obraz prowincjonalnej Polski z wczesnych lat pięćdziesiątych.

Książka "Archeologia na wyrywki" ukaże się nakładem wydawnictwa
Prószyński i Spółka.

(PAP) aszw/ abe/ bk/

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak