Historia

Pomnik żołnierzom Andersa

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2009 11:34
Ukazała się pełna wersja „Bitwy o Monte Cassino" Melchiora Wańkowicza.

„Bitwą o Monte Cassino" Melchiora Wańkowicza z wstępem Normana Daviesa wydawnictwo Prószyński i S-ka inauguruje swoją nową serię.

Słynnym reportażem „Bitwa o Monte Cassino Prószyński i S-ka inicjuje nowy projekt wydawniczy „Melchior Wańkowicz. Dzieła". "W ciągu trzech lat (2009 - 2011) ukaże się 16 tomów zbierających całą spuściznę literacką i publicystyczną króla reportażu. Każdy tom opatrzony będzie wstępem specjalisty lub badacza twórczości Wańkowicza oraz posłowiem Aleksandry Ziółkowskiej-Boehm. W czerwcu 2009 ukaże się tom II dzieł Melchiora Wańkowicza, który będzie zawierał powieści „Szczenięce lata" z wstępem Anny Bernat; „Ziele na kraterze" z wstępem Piotra Kępińskiego oraz zbiór listów „Ojciec i Córki - korespondencja" opatrzony wstępem Aleksandry Ziółkowskiej-Boehm.

„Bitwa o Monte Cassino" Melchiora Wańkowicza uznawana jest za największe dzieło pisarza, które wystawia pomnik bohaterskim żołnierzom generała Andersa. Książka czytana w wielu domach jak biblia narodowa utrwaliła legendę tej bitwy w Polsce. Dzieło to ma trwałe miejsce w kanonie klasyki reportażu wojennego. Wersja skrócona książki przez wiele lat była lekturą szkolną. Niniejsza edycja jest pełnym wydaniem książki wielokrotnie skracanej i cenzurowanej.

W obecnym wydaniu „Bitwy o Monte Cassino" przedrukowano dwa unikatowe teksty autorstwa gen. Władysława Andersa oraz gen. Zygmunta Bohusza-Szyszki, z mało znanego wydania skrótu książki „Było to pod Monte Cassino", która ukazała się w Londynie w 1954 roku nakładem Komitetu Obchodu Dziesięciolecia Bitwy o Monte Cassino.

 

„Melchior Wańkowicz dał prawdziwy obraz bitwy ujęty przede wszystkim od strony przeżyć człowieka. Być może, że według zasad suchej nauki, książka ta nie jest „historią”, jest jednak na pewno wiernym świadectwem wielkości ducha żołnierza polskiego, objawionego w najdoskonalszej formie ofiary życia i krwi. Dramatyczny przebieg ciężkich walk, zaobserwowany dobrze i z wielkim talentem przedstawiony, budzi w nas nie tylko uczucie grozy bitewnej, lecz przede wszystkim - podziw i szczere uznanie dla bezgranicznej ofiarności żołnierza” - napisał gen. Władysław Anders.

„Z pewnością nie jest to historia akademicka, najeżona przypisami i wyczerpującymi argumentami. A jednak to coś więcej aniżeli zwykły reportaż. Cechuje ją przystępność dzisiejszego bloga, tworzonego pod wpływem chwili i emocji, który nie wzbrania się
przed subiektywnymi poglądami i reakcjami na zaistniały stan rzeczy, a zarazem jest to utwór o przejrzystej strukturze, erudycyjny i w świetnym stylu. (...) Zbyt często, w imię poszukiwania tak zwanej prawdy obiektywnej, historycy odzierają dzieje ludzkości z uczuć, emocji i moralnego wymiaru. Monte Cassino odarte z męstwa, rozpaczy, patriotyzmu, bólu i uniesienia nie byłoby Monte Cassino" - napisał we wstępie do obecnego wydania Norman Davies.

Melchior Wańkowicz (1892-1974) był wybitnym polskim pisarzem, nazywanym królem polskiego reportażu, jedną z największych indywidualności polskiej literatury XX wieku. W latach 1943-46 był korespondentem wojennym II Korpusu generała Andersa. W latach 1949-58 przebywał w USA, potem wrócił do kraju. W 1964 roku aresztowano go i wytoczono mu proces polityczny o „przesyłanie materiałów szkalujących Polskę Ludową”, o którym głośno było na całym świecie. Ceniony za swoją nieugiętą postawę i kochany przez czytelników Wańkowicz nigdy nie otrzymał żadnej nagrody.

(PAP/pepe)

Czytaj także

Obalając mity II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2008 11:20
Terror hitlerowski został zastąpiony komunistycznym - twierdzi w swojej najowszej książce Norman Davies.
rozwiń zwiń