X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Wspólna historia

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2009 09:16
Powstała wspólna publikacja historyków białoruskich, litewskich i polskich, która opowiada o dziejach Wielkiego Księstwa Litewskiego.
Audio

Liczącą blisko 600-stron Księgę Wielkiego Księstwa Litewskiego  wydał Ośrodek Pogranicze sztuk, kultur, narodów z Sejn. Publikacja powstała w czterech językach: białoruskim, litewskim, polskim oraz angielskim.  Szef Ośrodka Pogranicze Krzysztof Czyżewski podkreśla, że celem publikacji Księgi jest wszechstronna i nowoczesna prezentacja historycznego fenomenu Wielkiego Księstwa Litewskiego, a na jego przykładzie bogatego dziedzictwa wielokulturowości jagiellońskiej Rzeczypospolitej.

Krzysztof Czyżewski zaznaczył, że Księga nie jest napisana "jednym głosem", są tam różne punkty widzenia na historię Wielkiego Księstwa Litewskiego, co podnosi wartość tej pracy.

Artysta i malarz Andrzej Strumiłło zajął się przygotowaniem księgi. Litewski poeta i krytyk Tomasz Venclova był jednym z jej autorów. Wśród autorów znaleźli się także: dr Bronius Makauskas (Instytut Studiów Orientalnych Europy Środkowowschodniej), dr Oleg
Łatyszonek (Uniwersytet w Białymstoku), prof. Aleksander Fiut (Uniwersytet Jagielloński), prof. Julisz Bardach (Uniwersytet Warszawski) i prof. Wladimir Arlou (Uniwersytet w Mińsku).

"Powstałe przed wiekami na ogromnym terytorium Europy Wschodniej państwo Litwinów, Polaków i Rusinów stało się miejscem pionierskiej próby współistnienia narodów, kultur i religii na zasadzie równości i tolerancji" - pisali kilka lat temu w liście intencyjnym inicjatorzy powstania Księgi, w tym nieżyjący już dziś polski noblista Czesław Miłosz.

Zapraszamy na stronę Fundacji Pogranicze

(PAP/bur/ pz/pd)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gdzie podpisano unię?

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2009 07:54
440 lat po zawarciu Unii Lubelskiej powraca pytanie, gdzie dokument został podpisany i zaprzysiężony.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie ingerować w historię

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2010 22:05
Historia jest jak magazyn teatralny. Można z niej wyjąć stroje, które pasują do odgrywanej w tym momencie sztuki.
rozwiń zwiń