Historia

Bohaterski kurier

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2009 07:00
We francuskich księgarniach można już kupić książkę pod tytułem "Jan Karski" autorstwa Yannicka Haenela.

Ta beletrystyczna opowieść o losach Karskiego wywołała we Francji liczne dyskusje i jest szeroko omawiana przez prasę, wiele gazet zamieściło też wywiady z autorem.

 
Powieść o polskim bojowniku ruchu oporu, który próbował poinformować zachodnich aliantów o losie Żydów, jest podzielona na trzy części. Pierwsza z nich opiera się na wywiadzie, jakiego Jan Karski udzielił Claude'owi Lanzmannowi w filmie "Shoah". Druga część jest syntezą książki Jana Karskiego wydanej w Stanach Zjednoczonych w 1944 roku. Trzecia część to literacka, częściowo fikcyjna opowieść Haenela o życiu Karskiego.

 
Motywem pojawiającym się w całej powieści jest bierny, niemal obojętny stosunek najwyższych władz Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych do losu Żydów. Yannick Haenel ma 42 lata. "Jan Karski" to jego piąta powieść.

IAR/T.Siemieński,Paryż/dabr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Le Figaro" o głośnej "aferze Jana Karskiego"

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2010 12:50
"Le Figaro" wraca do głośnej polemiki dotyczącej Jana Karskiego i poświęconej mu książki francuskiego autora Yannicka Haenela.
rozwiń zwiń

Czytaj także

We Francji czytają Karskiego: wznowiono "Tajne Państwo"

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2010 07:20
W ambasadzie polskiej we Francji została zaprezentowana francuska edycja sławnej książki Jana Karskiego „Historia państwa podziemnego". Publikacja ta jest kolejnym etapem głośnej polemiki toczącej się we Francji wokół postaci polskiego bohatera ruchu oporu, który próbował poinformować zachodnich aliantów o zagładzie Żydów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zła książka

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2010 12:39
Książka o Janie Karskim jest pełna przeinaczeń.
rozwiń zwiń