Historia

Wysiedlenia, wypędzenia, ucieczki

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2008 14:38
Ukazując dramat deportacji Polaków, Żydów, Ukraińców i Niemców, autorzy "Atlasu ziem Polski" zabrali głos w dyskusji na temat wysiedleń i wypędzeń.

Atlas ziem Polski przedstawiający przymusowe migracje ludności w latach 1939-1959, to efekt pracy kilku wrocławskich historyków. Ukazując dramat deportacji Polaków, Żydów, Ukraińców i Niemców, pragnęli zabrać w ten sposób głos w dyskusji na temat wysiedleń i wypędzeń.

Autorzy książki: Grzegorz Hryciuk, Małgorzata Ruchniewicz, Bożena Szaynok i Andrzej Żbikowski, ograniczyli się w swojej pracy do lat 1939-1959. Jak przyznają jednak, sam pomysł rozwiązywania konfliktów poprzez przesiedlenia ludności jest znacznie wcześniejszy. – Wspomnijmy o wymianie ludności między Grecją a Turcją, zadekretowanej i wspartej autorytetem wielkich mocarstw po pierwszej wojnie światowej – mówi Małgorzata Ruchniewicz z Uniwersytetu Wrocławskiego. Autorzy publikacji skupili się na okresie, w którym sposób przeprowadzenia takiej wymiany, a także jej natężenie stały się najbardziej dramatyczne w historii XX-wiecznej Europy. Według danych szacunkowych problem przymusowych migracji w tym okresie dotknął co najmniej 50 milionów osób.

Wrocławscy historycy starali się naświetlić w publikacji, na czym polegały i jak dokładnie wyglądały przymusowe migracje ludności na terenach znajdujących się obecnie w granicach naszego kraju. Skupili się więc zarówno na problemach deportacji, przesiedleń i wypędzeń, jak też zagadnieniu ucieczek, przymusowego poboru do okupacyjnych służb mundurowych i wywózek do pracy przymusowej. – Chcieliśmy sprowadzić dyskusję o wypędzeniach i wysiedleniach na poziom bardziej merytoryczny niż zazwyczaj ma to miejsce. W odniesieniu do relacji polsko-niemieckich, polsko-ukraińskich, czy polsko-żydowskich, ale zawsze osobno. Chodziło nam nie o porównywanie, wartościowanie, czy licytowanie się ofiarami lub cierpieniami, ale pokazanie, że jest to element doświadczenia różnych narodów tej części Europy – zauważa Małgorzata Ruchniewicz. Komentarze historyczne wzbogacone zostały w książce kalendariami wydarzeń, barwnymi mapami, wykresami i diagramami. Wielkim walorem publikacji są także ilustracje (ok. 400) i dokumenty źródłowe.

POSŁUCHAJ: Gośćmi audycji Dariusza Bugalskiego z cyklu „Klub Trójki” są: dr Małgorzata Ruchniewicz z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego, dr Witold Sienkiewicz z Wydawnictwa DEMART i dr hab. Andrzej Żbikowski z Żydowskiego Instytutu Historycznego. (23,88 MB)

(ab)

„Wysiedlenia, wypędzenia, ucieczki 1939-1959. Atlas ziem Polski", praca zbiorowa, Wydawnictwo DEMART, Warszawa 2008.

Czytaj także

Sprawiedliwi z Markowej

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2008 12:47
Bohaterska rodzina Ulmów, zamordowana przez hitlerowców za pomoc niesioną Żydom, stała się tematem książki historyka Mateusza Szpytmy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pomagając Żydom

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2008 10:41
Elżbieta Rączy podjęła temat pomocy, jakiej udzielili Polacy ludności żydowskiej na Rzeszowszczyźnie podczas II wojny światowej.
rozwiń zwiń