Historia

Warszawa jakiej nie znamy

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2009 11:04
Albumu Anny Beaty Bohdziewicz i Magdaleny Stopy – Kapliczki warszawskie, to podróż po stolicy jakiej nie znajdziemy w przewodnikach.
Audio

Tematem albumu są warszawskie kapliczki podwórkowe. Zachowało się ich zaskakująco dużo, przede wszystkim w Śródmieściu i na Pradze, ale też na Woli, Ochocie i Mokotowie, czyli tam gdzie przetrwała przedwojenna zabudowa. Większość powstała podczas okupacji. Stoją w podwórkach - studniach, wiszą w bramach kamienic, czasem na klatkach schodowych. Przez lata z powodu naiwnej stylistyki i skromnych materiałów, traktowane były z przymrużeniem oka,  lub po prostu niezauważane.  Historie związane z ich powstaniem są prawie nieznane.


Książka zawiera blisko 300 zdjęć wykonanych przez Annę Beatę Bohdziewicz. Najstarsze, czarno-białe fotografie powstały na początku lat 80., ostatnie w 2009 roku. Uwiecznionych zostało ponad 200 kapliczek, wraz z ich intymnym, fascynującym światem, pełnym osobistych pamiątek: różańców, ryngrafów, imiennych świadectw pierwszej komunii, portretów Jana Pawła II.

 Zdjęciom towarzyszą wspomnienia mieszkańców kamienic zebrane przez Magdalenę Stopę. Często są to relacje świadków pamiętających budowę kapliczek i wydarzenia, które temu towarzyszyły. Pełne emocji opowieści pozwalają spojrzeć na historię Warszawy z perspektywy doświadczeń pojedynczych osób, poznać przejmujące losy warszawiaków.

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

O Warszawie inaczej...

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2008 12:30
Ta scenografia to aksjomat ogrodowego stylu klasycznego zaprojekotwanego w pierwszej połowie XVIII wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Archiwizacja starych Powązek

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2009 10:33
Na warszawskich Powązkach zostanie dokładnie skatalogowanych około 60 tysięcy nagrobków.
rozwiń zwiń