Historia

Atlas historii Żydów polskich

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2010 07:00
Na księgarskie półki trafił „Atlas historii Żydów polskich”.

„Atlas historii Żydów polskich” to pierwsza książka poświęcona polskim Żydom, w której mapy są tak ważnym środkiem przekazu informacji. To bardzo prawdopodobne, że „Atlas” znajdzie się na półce każdego miłośnika historii, bo dzieje Polski i regionu bez uwzględnienia historii Żydów zawsze będą niepełne.

Na 424 stronach znajduje się 166 map, 461 fotografii i rycin, 95 wykresów i diagramów oraz obszerne teksty wybitnych specjalistów badających historię Żydów na ziemiach polskich, co czyni „Atlas” pozycją nie tylko wartościową intelektualnie, ale i fascynującą. Mapy i diagramy zostały opracowane specjalnie na potrzeby tej publikacji, a w przyszłości pojawią się również w ekspozycjach Muzeum Historii Żydów Polskich.

Janusz Tazbir: Ważną zaletą książki jest język wykładu, klarowny i zrozumiały nawet dla laików, którzy nigdy nie interesowali się dziejami Żydów w Polsce.

„Atlas historii Żydów polskich”  zainteresuje również tych, którzy dotąd nie się mieli okazji poznać dziejów Żydów. Pokazując wielowiekowe współistnienie, skalę wkładu Żydów w polską kulturę i wspólną historię od X po XXI wiek, może być lekcją otwartości i wprowadzeniem w wielokulturowy świat.

Książka składa się z części wstępnej, pokazującej początki państwowości i kultury żydowskiej w starożytności, diasporę i wędrówkę ludności żydowskiej do Europy centralnej i wschodniej, oraz z siedmiu rozdziałów chronologicznie opowiadających dzieje Żydów: w średniowiecznej Polsce, w okresie „złotego wieku” osadnictwa żydowskiego w Polsce, czyli w wieku XVI i pierwszej połowie wieku XVII, w trudnych, a nawet tragicznych czasach połowy XVII wieku i w stuleciu XVIII, w okresie zaborów, w II Rzeczypospolitej, w okresie Zagłady oraz po II wojnie światowej.

Wydawca: Demart SA

Partnerzy: Muzeum Historii Żydów Polskich, Żydowski Instytut Historyczny

 

Czytaj także

Azyl

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2009 10:56
Dzięki odwadze państwa Żabińskich, kilkudziesięciu Żydów przeżyło II wojnę światową.
rozwiń zwiń