Historia

Historia i pamięć

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2009 07:00
Spory wokół pamięci nazistowskich obozów i zniszczony świat Kresów, to kolejne tematy prac nominowanych w konkursie na Książkę Historyczną Roku.

Trwa druga edycja konkursu Książka Historyczna Roku. Celem konkursu jest popularyzowanie dziejów Polski XX wieku oraz krzewienie czytelnictwa książek historycznych. Organizatorem konkursu jest Polskie Radio, Telewizja Polska oraz Instytut Pamięci Narodowej.

Nagroda jest przyznawana w dwóch kategoriach: najlepsza książka naukowa, opisująca losy Polski i Polaków w okresie XX wieku oraz najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku. W drugim etapie jury  konkursu wybrało po 10 książek w każdej z kategorii.


 Od 12 października o godzinie 7. 50  w Programie 2 Polskiego Radia można wysłuchać rozmów na temat nominowanych książek.


Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Hanny Marii Gizy z prof. Wojciechem Roszkowskim na temat książki Zofii Wóycickiej -  „Przerwana żałoba. Polskie spory wokół pamięci nazistowskich obozów koncentracyjnych i zagłady 1944 – 1950”.  Oraz rozmowy z prof. tomaszem Gąsowskim  na temat książki Tadeusza Olszańskiego - „Kresy kresów. Stanisławów”. 

 Do 31 października na stronie internetowej konkursu www.ksiazkahistorycznaroku.pl  można oddać głos na najlepszą książkę w obu kategoriach.

Czytaj także

W wirach historii

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2009 15:37
Książka Jarosława Pałki o gen. Stefanie Mossorze , to udana próba zmierzenia się z historią człowieka, w którego życiorysie czyny chwalebne przeplatają się z hańbiącymi.
rozwiń zwiń