Historia

Kim był Józef Światło?

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2009 16:35
O życiu i działalności jednego z najważniejszych uciekinierów z PRL pisze prof. Andrzej Paczkowski.

Historię życia i działalności Józefa Światły, wicedyrektora X Departamentu Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, który w 1953 r. uciekł na Zachód można poznać dzięki książce "Trzy twarze Józefa Światły" Andrzeja Paczkowskiego.

Publikacja została podzielona na cztery części, określane przez autora mianem tytułowych "twarzy". W części pierwszej zostały przedstawione losy Józefa Światły od urodzenia do jesieni 1944 roku, kiedy wstąpił do Armii Berlinga i nawiązał pierwsze kontakty z przyszłą władzą. W drugiej ukazano go już jako ważną osobę w komunistycznym aparacie terroru, wicedyrektora X Departamentu Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. W części trzeciej opisano ucieczkę Światły na Zachód oraz kryzys zaufania w strukturach władz PRL, jaki ona spowodowała, a w czwartej przedstawiono jego dalsze losy jako uciekiniera mieszkającego gdzieś w Stanach Zjednoczonych pod ochroną CIA.

"Postanowiłem napisać biografię Światły po pierwsze dlatego, że podejmując decyzję o ucieczce, stał się Kimś, osobą, która wywarła duży wpływ na wydarzenia w Polsce, a więc choćby z tego powodu wartą przedstawienia; po drugie dlatego, że mam nadzieję, iż pokazanie jego aktywności w bezpiece daje możność w miarę interesującego przedstawienia niektórych działań tej instytucji - pisze Paczkowski.

Autor dodaje, że dodatkowym bodźcem do napisania książki był dla niego fakt, iż - w jego opinii - na polskim rynku wydawniczym brakuje monograficznych publikacji o ludziach i funkcjonariuszach aparatu bezpieczeństwa.

"Trzy twarze Józefa Światły" oparte są na materiałach pochodzących głównie z Instytutu Pamięci Narodowej, Archiwum Państwowego w Krakowie, Centralnego Archiwum Wojskowego, Archiwum Akt Nowych i Archiwum Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

"Trzy twarze Józefa Światły" opublikowało w wydawnictwie Prószyński i S-ka.

(PAP/pepe)

Czytaj także

"40 esbeków i 20 TW miało robotę dzięki kabaretowi"

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2010 19:48
W Warszawie zaprezentowano książkę satyryka Jana Pietrzaka pod tytułem "Jak obaliłem komunę".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czarne juwenalia

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2008 13:01
Książka Jarosława Szarka poświęcona została ludziom działającym w Studenckim Komitecie Solidarności.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bijcie tak, żeby nie było śladów

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 07:35
Otrzymał kilkadziesiąt uderzeń pałkami w plecy i kilkanaście ciosów w brzuch.
rozwiń zwiń