X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Wojenna Warszawa

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2010 14:13
Utrwalone na szklanych negatywach fotografie tworzą cenny zapis historii Warszawy.
Audio

Codzienny obraz stolicy z okresu I wojny, zdjęcia zarówno znanych historycznych budowli, jak i biednych żydowskich dzielnic oraz ich mieszkańców będzie można zobaczyć w albumie "Miasto na szklanych negatywach. Warszawa 1916 w fotografiach Willy'ego Roemera".

W albumie, który zostanie wydany przez stołeczny Dom Spotkań z Historią pod koniec marca, znajdą się zdjęcia Willy'ego Roemera, znanego fotoreportera, który trafił do Warszawy w 1916 roku jako żołnierz niemieckiej armii. Utrwalone na szklanych negatywach fotografie tworzą cenny zapis historii Warszawy, która w tym czasie odzyskiwała pozycję stolicy.

Ze zdjęć wyłania się jej wielowymiarowy obraz - widzimy zarówno znane, historyczne budynki, które stały się siedzibą nowych władz miasta, jak i biedę żydowskich dzielnic i codzienność w okupowanej przez Niemców stolicy. Roemer wszystkie zdjęcia wykonał prywatnie. Uwieczniał przede wszystkim stołeczny folklor; sklepiki, żydowskich handlarzy, sprzedawców ulicznych, kramy i sceny z targów.

"Tym, co interesowało najbardziej Roemera była dzielnica żydowska - jej ulice i mieszkańcy, którzy go wręcz fascynowali. I to widać na zdjęciach, pokazujących z reguły ruchliwe, gwarne uliczki dzielnicy żydowskiej - Nalewki, okolice Hali Mirowskiej czy targowiska. Wśród tych zdjęć są przepiękne portrety zarówno dzieci, jak i osób starszych, bardzo charakterystyczne" -  mówi redaktorka albumu Ewa Kubaczyk.

Choć artystę interesowali głównie warszawiacy i życie ulicy, w albumie nie zabraknie zdjęć historycznych budowli - Zamku Królewskiego, Ratusza, Biblioteki Uniwersyteckiej czy Teatru Wielkiego. Kolejne fotografie pochodzą z przedmieść Warszawy (np. wiejskiego Młynowa, dziś ul. Młynarskiej na Woli) i jej okolic (głównie żydowskich miasteczek).

"Roemera interesowali przede wszystkim ludzie, ich obyczaje i kultura. Widać, że miał łatwość zbliżania się do nich i poznawania ich życia. Wiele zdjęć zostało wykonanych we wnętrzach domów czy chałup, wiele pokazuje ludzi przy pracy czy świątecznych posiłkach; przybliżają one klimat ówczesnego codziennego życia" - zaznaczyła Kubaczyk.

Album będzie zawierał również cytaty z ówczesnej prasy (m.in. z "Tygodnika Ilustrowanego" czy "Gazety Porannej 2 Grosze") oraz fragmenty wspomnień świadków i dokumenty (m.in. obwieszczenia miejskie), a także wykonane przez Roemera fotografie dokumentujące powstanie Republiki Weimarskiej oraz blisko 20 zdjęć prezentujących obraz Berlina zniszczonego przez II wojnę.

Willy Roemer urodził się w 1887 roku. W wieku 16 lat rozpoczął naukę zawodu w Berlińskim Towarzystwie Fotograficznym. W latach 1908-1912 pracował w Paryżu u swojego mentora Karla Deliusa, później w Niemczech w różnych firmach specjalizujących się w fotografii prasowej. Od roku 1915 do 1918 był żołnierzem na różnych frontach. Podczas interwencji zbrojnej w Polsce i na Białorusi w roku 1916 z własnej inicjatywy fotografował życie rosyjskich chłopów na wsi, a także sceny na targach i ulicach.

Gdy w 1918 roku powrócił do Berlina, wybuchła tam rewolucja, w wyniku której powstała Republika Weimarska. Roemer dokumentował tamte wydarzenia, co pozwoliło mu wyrobić sobie markę w zawodzie. W latach 20. przejął firmę fotograficzną Photothek, która stała się jedną z najważniejszych agencji fotografii prasowej. Jej współwłaściciel był jednak żydowskiego pochodzenia, dlatego po dojściu NSDAP do władzy agencję zamknięto. W roku 1942 Roemer został wysłany do Poznania do pracy dla niemieckiej gazety. W 1945 roku powrócił do Berlina i fotografował zniszczone miasto. Zmarł w 1979 roku.

"Przez ostatnie lata życia Roemer zajmował się głównie przeglądaniem swojego archiwum, które usiłował sprzedać. Jednak było to trudne z uwagi na wielkość zbioru, który liczył ok. 50 tys. szklanych negatywów oraz 60 tys. odbitek. Fragment poświęcony Warszawie i terenom polskim jest niewielki, zachowało się ok. 100 zdjęć z Warszawy i okolic oraz blisko 200 z terenów obecnej Białorusi" - opowiadała Kubaczyk.

Jak podkreśliła, informacja o warszawskich zdjęciach Roemera dotarła do Domu Spotkań z Historią właściwie przez przypadek. "W Berlinie w 2004 roku otwarto dużą wystawę jego zdjęć i znalazły się tam także fotografie z Warszawy z 1916 roku. Pochodziły one ze zbiorów stowarzyszenia ABZ administrującego archiwum, które od wdowy po Roemerze odkupił prof. Diethart Kerbs. Stowarzyszenie ABZ umożliwiło nam stworzenie wystawy, która cieszyła się sporym zainteresowaniem i dlatego przygotowaliśmy album, który zostanie wydany w marcu" - podsumowała Kubaczyk.

(PAP)

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

O Warszawie inaczej...

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2008 12:30
Ta scenografia to aksjomat ogrodowego stylu klasycznego zaprojekotwanego w pierwszej połowie XVIII wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawa jakiej nie znamy

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2009 11:04
Albumu Anny Beaty Bohdziewicz i Magdaleny Stopy – Kapliczki warszawskie, to podróż po stolicy jakiej nie znajdziemy w przewodnikach.
rozwiń zwiń