Historia

Chwała Grunwaldu

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2010 06:00
Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego uroczyście wręczy w darze zwycięskiemu królowi Jagielle monumentalną księgę.

W przededniu Jubileuszu 600-lecia Bitwy pod Grunwaldem nastąpi niezwykłe wydarzenie: oto Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego uroczyście wręczy w darze zwycięskiemu królowi Jagielle monumentalną księgę: Chwała Grunwaldu, która ukazała się staraniem wydawnictwa Biały Kruk.

Spotkanie odbędzie się 11 maja o godz. 13.00 w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie przy Al. Jerozolimskich 3
 
Scena ta rozpocznie ogólnopolską prezentację imponującego albumu ze zdjęciami Adama Bujaka, z tekstem prof. Krzysztofa Ożoga i opisami Leszka Sosnowskiego, który całą książkę skomponował. Jak na monumentalne dzieło przystało, album ma trzy osobne wersje językowe: polską, angielską i niemiecką. W czasie pokazu multimedialnego autorzy opowiedzą o pracy nad albumem oraz odpowiedzą na związane z książką pytania. Krótki wykład o bitwie pod Grunwaldem wygłosi prof. Krzysztof Ożóg.Gospodarzem spotkania będzie prof. Janusz Cisek, Dyrektor Muzeum Wojska Polskiego.
 
W prezentacji udział wezmą także organizatorzy corocznej inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem w osobie wójta Gminy Grunwald pana Henryka Kacprzyka, wybitne osoby ze świata kultury, nauki i mediów.

Fotografie: monumentalny album (296 stron, ponad 300 fotografii) wydany w roku 600-lecia bitwy pod Grunwaldem z wykorzystaniem zdjęć z inscenizacji bitwy w obiektywie Mistrza Adama Bujaka. Opis fotograficzny działań wojennych od Krakowa po Malbork, z fotografiami ponad 40 zamków i warowni, m.in. Wawelu, tzw. Orlich Gniazd, Malborka, Gniewu, panoram, fotografie inscenizacji: wyprowadzenia wojsk, bitwy, zwycięstwa, wspaniałych krajobrazów z okolic Grunwaldu i z całej Polski.

Teksty: tekst główny jest dziełem historyka Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr hab. Krzysztofa Ożoga. Artykuł, napisany przystępnym, przejrzystym językiem, oparty jest na najnowszym stanie wiedzy n/t wojny z Zakonem Krzyżackim 1409-1411. Wartki styl sprawia, że rzetelna wiedza naukowa przekazywana jest w sposób łatwy do przyswojenia. Z historycznym esejem wspaniale współgrają dwa ciekawe artykuły o współczesnej fascynacji grunwaldzką tradycją. Jeden z nich przedstawia początki i rozwój inscenizacji grunwaldzkiej. Drugi tekst prezentuje dzieje i działalność ruchu rekonstrukcji historycznej, którego przedstawiciele tak licznie goszczą co roku na polach grunwaldzkich. Wiele informacji dają też rozbudowane podpisy pod zdjęciami autorstwa współtwórcy albumu Leszka Sosnowskiego.

Album dedykowany jest pamięci niestrudzonych obrońców wartości chrześcijańskich i patriotycznych, tragicznie zmarłych w pobliżu Lasu Katyńskiego Lecha Kaczyńskiego i Ryszarda Kaczorowskiego.

Czytaj także

Grunwald na makiecie

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2010 13:33
Tysiąc pięciocentymetrowych figurek żołnierzy zmierzy się w mini - bitwie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grunwald w 3D

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2010 07:23
Cyfrowa interpretacja wydobędzie z obrazu Matejki nową głębie.
rozwiń zwiń