Historia

Ofiara

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2010 07:00
Ukazał się kolejny komiks z cyklu "Epizody z Auschwitz. Tym razem opowiada o ojcu Maksymilianie Kolbe, który oddał swoje życie za współwięźnia.

Ukazał się komiks historyczny o niemieckim obozie Auschwitz. "Ofiara" opowiada o franciszkaninie ojcu Maksymilianie Kolbe, który w obozie oddał życie za współwięźnia - poinformował Jacek Lech z wydawnictwa K&L Press.

Według Lecha, fabuła komiksu koncentruje się wokół pobytu Maksymiliana w obozie. Obok wątków obozowych przedstawiono w nim najważniejsze wydarzenia z życia ojca Kolbego: działalność misyjną czy wykorzystanie takich, naówczas nowoczesnych mediów, jak prasa jako narzędzia ewangelizacji. "Autorzy nie stronią od mniej znanych, a często pomijanych wątków biografii świętego, jak stosunek do masonerii i Żydów w okresie międzywojennym. Centralnym punktem opowieści jest zderzenie postaw i poglądów ludzi z nieludzką rzeczywistością Auschwitz" - powiedział Lech.

Ofiara

Scenarzystą komiksu jest Michał Gałek, a twórcą ilustracji Łukasz Poller. Rysownik zauważył, że dużym dylematem była dla niego warstwa kolorystyczna. "Wojna to tragiczny czas, w którym spiętrzają się ból, smutek, rozpacz. Ale wojna rozgrywa się głównie w nas, nie wpływa na pory roku, zachody słońca, tęczę czy przynoszący ulgę w słońcu deszcz. Starałem się, z pełną odpowiedzialnością, rzetelnością, ale i nadzieją, ukazać wiernie i możliwie te wszystkie tragiczne wydarzenia tak, aby czytający odebrał tę historię świadomie i wczuwając się w nią" - powiedział Poller.

Maksymilian Kolbe został deportowany do obozu Auschwitz 28 maja 1941 roku. W obozie otrzymał numer 16670. W ostatnich dniach lipca 1941 roku, po ucieczce jednego z więźniów, ofiarował swoje życie za nieznanego mu Franciszka Gajowniczka (numer 5659), wyznaczonego na śmierć głodową. Zmarł po dwóch tygodniach, 14 sierpnia 1941 roku, w podziemiach bloku 11, jako ostatni z osadzonych. Gajowniczek przeżył wojnę. Zmarł w 1995 roku. Ojciec Maksymilian został beatyfikowany przez papieża Pawła VI w 1971 roku, natomiast kanonizacji dokonał Jan Paweł II 10 października 1982 roku.

Od początku funkcjonowania Auschwitz wśród więźniów kierowanych do obozu znajdowali się duchowni. Łącznie osadzono tam, co najmniej 455 polskich księży diecezjalnych i zakonnych, kleryków, braci zakonnych oraz 35 sióstr. Podczas II wojny światowej na ogólną liczbę ponad 10 tys. polskich księży, braci zakonnych i zakonnic, represjonowanych było ponad 6,5 tys. Zginęło łącznie blisko trzy tysiące duchownych.

Komiks jest elementem serii "Epizody z Auschwitz". Dotychczas ukazały się pod jej auspicjami dwa wydawnictwa: pierwsze poświęcone zakochanym w sobie więźniom - Polakowi Edkowi Galińskiemu i Żydówce Mali Zimetbaum, a drugie opowiadające o losach współtwórcy obozowego ruchu oporu rotmistrza Witolda Pileckiego.

Czytaj także

Komiksowo o Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2008 06:36
Magiczny płaszcz, biały Arab i bezdomne koty w najnowszym komiksie o Powstaniu Warszawskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ostatni komiks

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2009 15:00
Nowy komiks Papcia Chmiela nawiązuje do wydarzeń z czasów Powstania Warszawskiego. Tym albumem autor zamierza zakończyć przygodę z komiksem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Morowe panny

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2010 14:00
Muzeum Powstania Warszawskiego ogłosiło konkurs na komiks, którego bohaterkami mają być kobiety.
rozwiń zwiń