Historia

Admirał Józef Unrug - posłuchaj wspomnień

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2018 08:00
- Musiałem zdecydować się na kapitulację - wspominał admirał Józef Unrug, dowódca obrony polskiego wybrzeża w wojnie obronnej 1939 roku. - Znaczenie Helu jako bazy floty skończyło się. Dalsza walka była beznadziejna, zwłaszcza, że zapasy amunicji artyleryjskiej były na wykończeniu.
Audio
  • Pamiętniki Józefa Unruga, czyta autor. (RWE, 1964)
Gen. Władysław Sikorski podczas wizyty na ORP Piorun w 1941 roku
Gen. Władysław Sikorski podczas wizyty na ORP "Piorun" w 1941 rokuFoto: Wikimedia Commons

W 1964 roku zaproszony do Rozgłośni Polskie Radia Wolna Europa, admirał Józef Unrug czytał fragmenty swoich pamiętników i odpowiadał na pytania dotyczące obrony wybrzeża we wrześniu 1939 roku. Admirał przedstawiał przytłaczjącą przewagę wojsk niemieckich, mówił o okrętach wchodzących w skład polskiej floty - w tym o epopei ORP Orzeł. Oceniał bohaterską obronę Helu, portu w Gdyni, mówił o zajęciu przez wojska niemieckie Pucka, Wejherowa i Władysławowa.

Posłuchaj rozmowy i wspomnień. Dowiedz się więcej o Polskiej Marynarce Wojennej w II wojnie światowej.

W momencie wybuchu wojny nieliczna polska flota, obejmująca zaledwie kilkanaście wartościowych okrętów wojennych, z bazami na Oksywiu i Helu, wsparta przez trzy bataliony piechoty morskiej, dywizjon wodnosamolotów i kilka dywizjonów artylerii nadbrzeżnej i przeciwlotniczej nie była zdolna do stawienia skutecznego oporu niemieckiej potędze. Mimo olbrzymiej przewagi wybrzeże broniło się do końca. Hel skapitulował dopiero 2 października 1939.

im 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak