Historia

Historia pewnego Związku

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2010 07:00
Sześćdziesięciu badaczy stworzyło monumentalne opracowanie historii "Solidarności".
Audio

W 30. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych i powstania NSZZ "Solidarność" zostanie wydana 7. tomowa "Synteza dziejów "Solidarności".

Wydawnictwo stworzyło 60 historyków z Instytutu Pamięci Narodowej oraz kilku uniwersytetów. Pierwszy tom serii będzie opisywał dzieje oddziałów "Solidarności" z Polski centralnej.

Dyrektor Biura Edukacji IPN doktor Łukasz Kamiński wyjaśnia, że w tym wielotomowym wydawnictwie pokazane zostaną dzieje wszystkich oddziałów "Solidarności" i innych organizacji, które powstawały w tym czasie, takich jak Niezależne Zrzeszenie Studentów, czy Solidarność Walcząca.

Łukasz Kamiński wyjaśnia, że naukowcy udokumentowali losy "Solidarności" czerpiąc informacje z bardzo wielu źródeł. Obok zasobów IPN btły to również archiwa PZPR, zbiory prywatne i niezwykle ważne relacje świadków.

Doktor Kamiński zwraca uwagę, że zebrane materiały dadzą naukowcom możliwość przeanalizowania i porównania losów oddziałów "Solidarności", które działały w różnych regionach Polski. Szczególnie tych niewielkich, gdzie często relacje z władzą wyglądały inaczej.

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność" powstał w 1980 roku. Jego głównym celem była obrona praw pracowniczych. Bazą dla "Solidarności" stały się liczne komitety strajkowe w tym Międzyzakładowy Komitet Strajkowy w Gdańsku. Latrm 1980 roku robotnicy prowadzi protesty w tysiącach zakładów w całej Polsce. Fala strajków zmusiła komunistyczne władze do podpisania tak zwanych porozumień sierpniowych. W konsekwencji 17 września w Gdańsku przedstawiciele robotników z całej Polski powołali do życia ogólnopolski Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność". Związek został zarejestrowany 10 listopada 1980 przez Sąd Okręgowy w Warszawie.

Czytaj także

Jak robotnicy tworzyli 21 postulatów

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2012 07:00
Jedno z żądań dotyczyło zniesienie przywilejów Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Początek negocjacji w Stoczni Gdańskiej

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2010 08:33
Komuniści bezskutecznie próbowali przenieść rozmowy do Warszawy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak SB inwigilowała gdańską "Solidarność"?

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2010 16:56
Archiwalne dokumenty Służby Bezpieczeństwa, dotyczące inwigilacji środowisk "Solidarności" znalazły się w książce "Kryptonim 'Klan'. Służba Bezpieczeństwa wobec NSZZ "Solidarność" w Gdańsku".
rozwiń zwiń
Czytaj także

SB wobec "Solidarności"

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2010 14:40
Służba Bezpieczeństwa nagrywała najważniejsze spotkania władz związkowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kino w PRL - PRL w kinie

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2010 06:00
Jak wspólczesne kino porusza tematy historyczne? Tego będzie można dowiedzieć się w ramach przeglądu "Kino w PRL - PRL w kinie".
rozwiń zwiń