Historia

Skarby w drewnie ukryte

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2011 08:00
Leksykon ma pokazać w jakim stanie jest drewniana architektura sakralna na Podkarpaciu.

218 zachowanych obiektów sakralnych z terenu województwa podkarpackiego znajdzie się w dwutomowym "Leksykonie drewnianej architektury sakralnej na Podkarpaciu". Pierwszy tom ukaże się już w marcu, a drugi - w czerwcu.

Publikacja przygotowywana jest w ramach polsko-norweskiego projektu promocji dziedzictwa kulturowego "Skarby w drewnie ukryte", realizowanego przez Stowarzyszenie Pro Carpathia z Rzeszowa. Jest to jedyny tego typu projekt w Polsce. Wydawnictwo ukaże się on w nakładzie tysiąca egzemplarzy.

- Zebraliśmy dane i materiały ilustracyjne do 218 istniejących obiektów sakralnych z obszaru Podkarpacia. Dzieląc to mniej więcej równo na dwie części zakładamy, że w pierwszym tomie znajdą się cerkwie i kościoły w miejscowościach od litery B do Ł, a w kolejnym tomie - od M do Ż - mówi redaktor publikacji, Krzysztof Zieliński.

Leksykon będzie bogato ilustrowany fotografiami prezentowanych obiektów. Będą to zdjęcia zarówno archiwalne, jak i współczesne, pochodzące z prywatnych zbiorów zespołu redakcyjnego, czytelników dwumiesięcznika "Skarby Podkarpackie", wydawanego przez stowarzyszenie oraz Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Przemyślu.

Do przygotowania publikacji konieczne było przejrzenie dziesiątek książek, stron internetowych poszczególnych parafii, weryfikowanie poszczególnych danych oraz zgromadzenie ponad tysiąc zdjęć. Zadaniem leksykonu ma być przede wszystkim pokazanie, w jakim stanie jest drewniana architektura sakralna w regionie. W publikacji znajdą się obiekty zarówno w dobrym stanie, odnowione, jak i budowle zrujnowane, ale jeszcze wciąż istniejące.

Obiekty, które z przyczyn losowych - zniszczeń wojennych, pożaru lub ludzkiego zaniedbania - już nie istnieją, zostaną przypomniane w aneksie dołączonym do drugiego tomu wydawnictwa. Redaktor leksykonu zwraca się z prośbą do posiadaczy zdjęć cerkwi i kościołów, których już nie ma, o ich bezpłatne udostępnienie.

 - Chcielibyśmy pokazać olbrzymią skalę zniszczeń, bo sądzimy, że przepadło co najmniej 350-400 obiektów. Chcemy je w tym naszym dziele policzyć - wyjaśnił Zieliński.


Stowarzyszenie Pro Carpathia planuje wydanie także "Białej Księgi Dziedzictwa Historycznego" i "Zielonej Księgi Dziedzictwa Historycznego". Pierwsza z nich ukaże się także już w marcu br. i zawierać będzie dane potrzebne do przygotowania wytycznych konserwatorskich, niezbędnych do renowacji zabytków. W drugiej, opublikowanej na zakończenie projektu, zostaną zaprezentowane modelowe rozwiązania konserwatorskie w wybranych obiektach.

(pd)

Czytaj także

Drugie życie neonu (zobacz zdjęcia)

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2010 09:00
W latach świetności w samej Warszawie było ich ponad 2 tysiące. "Berlin", czy "Kino Praha" wylądowałyby na złomowisku, gdyby nie interwencja neonowych miłośników.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Architekt może zaczarować rzeczywistość!

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2011 15:20
Architektura to sposób patrzenia na świat. Cegłę, drewno i kamień z powodzeniem można łączyć w projekcie z muzyką i literaturą. Przeczytaj ksiązkę Petera Zumthora.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wieża w Pizie jest mniej krzywa

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2011 07:00
Słynna Krzywa Wieża we włoskiej Pizie jest bardziej stabilna niż kiedykolwiek wcześniej i nią ma tendencji do dalszego odchylania się.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obrońca Malborka

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2011 14:55
– Był niezwykłą postacią nie tylko w skali polskiej, ale i europejskiej. Tak o prof. Andrzeju Tomaszewskim, wybitnym historyku sztuki i architekcie, powiedział dyrektor Zamku Królewskiego prof. Andrzej Rottermund.
rozwiń zwiń