X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Smutne żniwa choroby królów

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2011 09:00
"Krew królów" Jürgena Thorwalda dokumentuje najbardziej znane przypadki hemofilii wśród europejskich rodów królewskich.
Audio

Hemofilia, choroba objawiająca się tym, iż krew chorego wykazuje niezwykle słabą krzepliwość, jest bardzo groźna. Zwykłe zadraśnięcie może prowadzić do śmierci przez wykrwawienie. Jest to przypadłość rzadka i niezwykła, gdyż zapadają na nią tylko mężczyźni. Kobiety wprawdzie nie chorują, ale bywają nosicielkami hemofilii, którą mogą przekazać swoim potomkom. "Krew królów" Jürgena Thorwalda dokumentuje najbardziej znane przypadki hemofilii wśród europejskich rodów królewskich

Opowieść, o życiu hiszpańskiego następcy tronu Alfonsa, pruskiego księcia Waldemara Hohenzollerna i rosyjskiego carewicza Aleksego, ubiera on w zgrabną fabułę i wzbogaca dialogami. Dzięki temu w książce obecne są prawdziwe emocje. Gdy w ostatnich dniach drugiej wojny światowej Waldemar Hohenzollern przeżywa kolejny groźny atak choroby, jego los skonfrontowany jest z losem tysięcy Żydów uwolnionych z obozów koncentracyjnych przez Amerykanów. Śledzimy dramat jednostki na tle dramatu milionów, całego narodu.

Autor odmalowuje także klimat epoki – na przykład opisuje rozpowszechnioną na początku XX wieku w Petersburgu modę na mistycyzm, która umożliwiła zrobienie zawrotnej kariery Rasputinowi.  W "Krwii królów" dokładnie prześledzone zostają też genealogiczne ścieżki dziedziczenia hemofilii, którą wśród europejskich monarchów rozpowszechniły dzieci angielskiej królowej Wiktorii.

Na koniec warto dodać, że chociaż Jürgen Thorwald przyjmuje styl narracji charakterystyczny dla powieści, to opisane przez niego historyczne wydarzenia faktycznie miały miejsce, co potwierdza bogaty materiał źródłowy. Książka jest napisana prostym językiem, przystępnym dla laika w dziedzinie medycyny. "Krew królów" czyta się jednym tchem, niczym dobrą powieść.

Paweł Ziemnicki

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak