Historia

Młodość utacona za drutami

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2011 14:00
Ukazały się wspomnienia byłego więźnia Auschwitz, Buchenwaldu i Dachau.
Audio
  • Wspomnienia z Auschwitz: Michał Sumiński. (PR, 25.01.2011)

Wspomnienia Józefa Matynii. byłego więźnia Auschwitz, Buchenwaldu i Dachau, "Młodość utracona za drutami" ukazały się nakładem wydawnictwa Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Autor opisuje w książce aresztowanie za działalność konspiracyjną i pobyt w więzieniach w Pułtusku oraz Działdowie, lata spędzone w obozach Auschwitz i Buchenwald, a także przymusową ewakuację do Dachau i wyzwolenie.

Matynia wspomina, że trudne chwile w Auschwitz przeżył dzięki silnemu charakterowi, wsparciu kolegów, pracy w Tierpflegerkommando (opieka nad końmi - przyp. PAP), a także miłości do młodej Ukrainki. Mimo wielu momentów zwątpienia - przetrwał. "Wspomnienia to kolejne ważne i osobiste świadectwo tragedii, która odcisnęła piętno na całym życiu Józefa Matynii, ale jednocześnie - dzięki ocaleniu - dała siłę i nadzieję na przyszłość" - powiedziała Gabriela Nikliborc z muzealnego wydawnictwa.
Józef Matynia urodził się w 1919 roku. W listopadzie w 1940 roku został aresztowany przez gestapo, a w marcu następnego roku Niemcy deportowali go do KL Auschwitz. W marcu 1943 został został przeniesiony do Buchenwaldu, a w kwietniu 1945 roku do Dachau, gdzie doczekał wyzwolenia.

Po wojnie uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych. Przez wiele lat pracował w Polskim Radiu w Poznaniu i Gdańsku. Nagrał ponad 240 reportaży o charakterze historyczno-dokumentalnym. Jest także autorem około 50 artykułów i referatów o tematyce historycznej oraz książki "Na szlakach walk i męczeństwa województwa gdańskiego". Jest zasłużonym działaczem organizacji kombatanckich, a także współzałożycielem Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem. Odznaczony został wieloma medalami, w tym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz pojednania polsko-niemieckiego przyznanym przez prezydenta RFN.

Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku, KL Auschwitz II-Birkenau - dwa lata później i stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. Kompleks uzupełniała sieć ponad 40 podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 miliona osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich.

Wydawnictwo Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau powstało w 1956 roku. Wydało dotychczas ponad 400 pozycji w nakładzie ponad 6 milionów egzemplarzy w różnych wersjach językowych.

Czytaj także

Zapiski "Anioła Śmierci" na licytacji

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2011 07:15
W obozie koncentracyjnym Auschwitz Josef Mengele przeprowadzał między innymi eksperymenty medyczne na ludziach. Wartość jego notatek szacowana jest na 300 tysięcy dolarów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

70. rocznica śmierci o. Maksymiliana Kolbego

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2011 07:40
Ojciec Kolbe ze swego życia uczynił dar i złożył je w ofierze - powiedział Kardynał Stanisław Dziwisz do uczestników mszy odprawionej w byłym obozie koncentracyjnym Auschwitz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wszedł do Auschwitz, bo chciał

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2011 12:31
Kiedy tysiące ludzi marzyło o wolności, Denis Avey, przebrany w pasiak żydowskiego więźnia, dwukrotnie przedostał się do obozu Auschwitz III.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bunt Sonderkommando w Auschwitz-Birkenau

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2015 06:00
W walce zginęło około 250 więźniów, wśród nich organizatorzy buntu. Około 200 ocalałych i zatrzymanych rozstrzelano wkrótce potem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zmarła była więźniarka Auschwitz Kazimiera Krzak

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2011 06:25
Miała 83 lata. W poniedziałek spocznie na cmentarzu w Oświęcimiu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Witold Pilecki był bohaterem

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2014 07:00
66 lat temu bezpieka wykonała wyrok śmierci na rotmistrzu Witoldzie Pileckim.
rozwiń zwiń