X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

13 wspomnień ze stanu wojennego

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2011 10:00
Funkcjonariusze zachowywali się jak dzikie zwierzęta spuszczone z łańcucha. Była taka cela, do której przychodzili po kilka razy i bili już nieprzytomnych.
Audio

O stanie wojennym, ale bez patosu, odważnej walce z komuną i prawdziwej solidarności opowiada "13 wspomnień ze stanu wojennego" Katarzyny i Krzysztofa Świdraków.

-To książka o stanie wojennym, ale widzianym oczyma zwykłych ludzi. Ich historie przedstawiają prawdziwe życie, w którym czuło się nie tylko strach i ból, ale także pewność siebie i komizm wynikający z absurdów PRL - mówił współautor książki Krzysztof Świdrak, podczas jej uroczystej premiery w Areszcie Śledczym na Rakowieckiej w Warszawie.

Wspomnienia są pozbawione patosu, który oddala od zrozumienia, czym w rzeczywistości były wydarzenia z grudnia 1981 r. - podkreślił na spotkaniu Świdrak, który z zawodu jest dziennikarzem. Jego zdaniem, bohaterowie książki - pomimo zaangażowania w walkę z komunizmem - są skromni i nie uważają siebie za bohaterów.
Książkę otwiera historia Mirosława Andrzejewskiego "Ucieczka mimo woli", który już jako uczeń maturalnej klasy naraził się władzom komunistycznym antypaństwowymi komiksami. - Mirek wymyślił sobie komiks „Dożynki”.  Taki w każdym razie był punkt wyjścia - przewrotny, jak się okazało. W tamtych czasach bardzo popularna była wódka Żytnia, taka z wielkim kłosem na etykietce. No i właśnie jedno z drugim skojarzyłem, że w Polsce jest jedno wielkie picie, w pegeerach, na budowach, na ulicy. I o tym mniej więcej był ten mój komiks" - czytamy w książce.

Po 13 grudnia 1981 r. Andrzejewski, nie tylko za komiks, ale także za antykomunistyczną działalność w Ruchu Młodej Polski, został internowany w obozach najpierw we Włodawie, potem w Kwidzynie. Podstępem udało mu się stamtąd uciec. Szukała go m.in. Milicja Obywatelska, Służba Bezpieczeństwa, ORMO i prokuratura. -W chwili ucieczki na 100 km można było poznać skąd się wydostałem. Na plecach miałem koszulkę z numerem 8, krótkie spodenki, podarte tenisówki i brodę hodowaną od dziewięciu miesięcy" - wspominał Andrzejewski.

Groteskowe sytuacje mieszały się jednak z tragicznymi. Po ucieczce Andrzejewskiego w obozie w Kwidzyniu zmienił się komendant jednostki, który zasłynął brutalnym traktowaniem opozycjonistów. 12 sierpnia 1982 r. po ich proteście wydał rozkaz pobicia wielu internowanych. Wydarzenie to opisane jest we wspomnieniu innego bohatera książki, Krzysztofa Stasiewskiego. - Funkcjonariusze zachowywali się jak dzikie zwierzęta spuszczone z łańcucha. Była taka cela, do której przychodzili po kilka razy i bili już nieprzytomnych. Komuś kazali w kwadrans zetrzeć obrączką ze ściany duży napis „Solidarność”. Szukali byle pretekstu, by uderzyć - wspomina Stasiewski.

Ważnym wątkiem książki Świdraków jest docenienie przez nich ogromnej roli kobiet, które odważnie i bezkompromisowo przeciwstawiały się władzom PRL. Na przykładzie Barbary Napieralskiej czytelnik może poznać specyfikę obozu dla internowanych kobiet w Gołdapi, a także zrozumieć, że poczucie humoru pomagało przetrwać stan wojenny. - Była ciężka zima, było wiele śniegu. W obozie miały taras, na którym ulepiły sobie bałwana. Nie był to jednak zwykły bałwan, ponieważ miał insygnia wojskowe i charakterystyczne czarne okulary. I jak panie były wściekłe na system, na to, co je spotkało, to przychodziły i wyzywały bałwana, czasem czymś go walnęły lub rzuciły śnieżką - opowiadała na spotkaniu współautorka książki Katarzyna Świdrak. Dodała też, że każde z 13 wspomnień kończy się refleksją na temat tego, czym jest prawdziwa solidarność.

Książka zawiera 13 opowieści, których bohaterami są: Mirosław Andrzejewski, Jacek Baluch, Jan Bukowski, Jan Hanasz, Wiktor Mikusiński, Grzegorz Musidlak, Barbara Napieralska, Andrzej Piesiak i Zdzisław Bykowski, Jerzy Popioł, Aleksander Rusiecki, Krzysztof Stasiewski, Jerzy Zacharko, Julian Zydorek. Do wspomnień dołączono także biogramy z Encyklopedii Solidarności. Poza opowieściami ze stanu wojennego czytelnicy mogą też obejrzeć wiele dokumentalnych fotografii, rysunków wykonanych przez opozycjonistów, a nawet instrukcję wykonania "katapulty Ił-82", za pomocą której można było wysyłać grypsy poza mury obozu.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wojna komunistów ze społeczeństwem

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2010 08:33
Wprowadzenie stanu wojennego było zaskoczeniem dla społeczeństwa, ale władze komunistyczne były do niego doskonale przygotowane.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczecin gotowy na stan wojenny

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2011 18:00
Rekonstrukcja historyczna przedstawiająca wyważanie bram stoczni szczecińskiej, wystawa fotografii i konferencja popularno-naukowa - to niektóre z punktów szczecińskich obchodów 30. rocznicy ogłoszenia stanu wojennego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zadzwońcie po milicję" Big Cyc o stanie wojennym

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2011 12:00
W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, zespół Big Cyc wydaje płytę z nowymi wersjami piosenek undergroundowych polskich kapel punkowych z lat 80.
rozwiń zwiń