Historia

Ratowali Żydów na Rzeszowszczyźnie

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2011 14:00
Według historyków, 1600 mieszkańców z województwa podkarpackiego pomagało Żydom.

Ukazał się album Elżbiety Rączy i Igora Witowicza "Polacy ratujący Żydów na Rzeszowszczyźnie w latach 1939-45". Publikację wydał oddział IPN w Rzeszowie.

- Album jest skromną próbą upamiętnienia Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej. Zawiera zdjęcia Polaków, w niektórych przypadkach również uratowanych przez polskich opiekunów. Większość prezentowanych fotografii opublikowano po raz pierwszy - powiedziała Małgorzata Waksmundzka-Szarek z miejscowego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Zdjęcia archiwalne zostały uzupełnione współczesnymi. Te ostatnie pokazują przede wszystkim zachowane do dziś kryjówki i zabudowania, w których mieszkańcy regionu ukrywali ludność żydowską, oraz miejsca kaźni i groby Polaków zamordowanych przez Niemców za udzielanie pomocy Żydom.

Materiał ikonograficzny wzbogacają biogramy i opisy rozgrywających się wówczas zdarzeń. Wiele z nich jest wynikiem najnowszych ustaleń dotyczących pomocy udzielanej Żydom przez mieszkańców Rzeszowszczyzny.

- Podczas prac redakcyjnych autorzy albumu dotarli do nowych relacji i zdjęć archiwalnych. Powinny się one znaleźć w kolejnej publikacji o tych często zapomnianych bohaterach naszej najnowszej historii - zaznaczyła Waksmundzka-Szarek.

Według ustaleń historyków, ponad 1600 mieszkańców z terenu dzisiejszego województwa podkarpackiego niosło pomoc Żydom. Niemcy zamordowali ok. 200 Polaków ratujących Żydów.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Medale dla ratujących Żydów. "Nie wyciągnęliśmy wniosków z Holokaustu"

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2011 17:30
Ambasador Izraela odznaczył w Kolbuszowej pośmiertnie dwoje Polaków medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. - Świat nie wyciągnął wniosków z Holokaustu - mówi w rozmowie z Polskim Radiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krwawe żniwa

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2011 06:00
Polacy z okolic Treblinki uratowali setki Żydów. Ponad 250 z nich zostało zamordowanych przez Niemców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polka "Sprawiedliwą Wśród Narodów Świata"

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2011 21:00
Jadwiga Waszczuk została uhonorowana pośmiertnie za ratowanie Żydów w okresie II wojny światowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polka uhonorowana pośmiertnie za ratowanie Żydów

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2011 15:00
Uciekinierki usłyszały z ust Jadwigi Waszczuk: Jezus jest z nami, co się ma stać z wami, stanie się też z nami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Za pomoc Żydom – kara śmierci

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2011 06:00
70 lat temu Hans Frank wydał rozporządzenie o karze śmierci dla Żydów, którzy opuścili teren getta oraz dla Polaków, którzy udzielili im pomocy.
rozwiń zwiń