Historia

Ratowali Żydów na Rzeszowszczyźnie

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2011 14:00
Według historyków, 1600 mieszkańców z województwa podkarpackiego pomagało Żydom.

Ukazał się album Elżbiety Rączy i Igora Witowicza "Polacy ratujący Żydów na Rzeszowszczyźnie w latach 1939-45". Publikację wydał oddział IPN w Rzeszowie.

- Album jest skromną próbą upamiętnienia Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej. Zawiera zdjęcia Polaków, w niektórych przypadkach również uratowanych przez polskich opiekunów. Większość prezentowanych fotografii opublikowano po raz pierwszy - powiedziała Małgorzata Waksmundzka-Szarek z miejscowego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Zdjęcia archiwalne zostały uzupełnione współczesnymi. Te ostatnie pokazują przede wszystkim zachowane do dziś kryjówki i zabudowania, w których mieszkańcy regionu ukrywali ludność żydowską, oraz miejsca kaźni i groby Polaków zamordowanych przez Niemców za udzielanie pomocy Żydom.

Materiał ikonograficzny wzbogacają biogramy i opisy rozgrywających się wówczas zdarzeń. Wiele z nich jest wynikiem najnowszych ustaleń dotyczących pomocy udzielanej Żydom przez mieszkańców Rzeszowszczyzny.

- Podczas prac redakcyjnych autorzy albumu dotarli do nowych relacji i zdjęć archiwalnych. Powinny się one znaleźć w kolejnej publikacji o tych często zapomnianych bohaterach naszej najnowszej historii - zaznaczyła Waksmundzka-Szarek.

Według ustaleń historyków, ponad 1600 mieszkańców z terenu dzisiejszego województwa podkarpackiego niosło pomoc Żydom. Niemcy zamordowali ok. 200 Polaków ratujących Żydów.

Czytaj także

Medale dla ratujących Żydów. "Nie wyciągnęliśmy wniosków z Holokaustu"

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2011 17:30
Ambasador Izraela odznaczył w Kolbuszowej pośmiertnie dwoje Polaków medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. - Świat nie wyciągnął wniosków z Holokaustu - mówi w rozmowie z Polskim Radiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krwawe żniwa

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2011 06:00
Polacy z okolic Treblinki uratowali setki Żydów. Ponad 250 z nich zostało zamordowanych przez Niemców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polka "Sprawiedliwą Wśród Narodów Świata"

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2011 21:00
Jadwiga Waszczuk została uhonorowana pośmiertnie za ratowanie Żydów w okresie II wojny światowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polka uhonorowana pośmiertnie za ratowanie Żydów

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2011 15:00
Uciekinierki usłyszały z ust Jadwigi Waszczuk: Jezus jest z nami, co się ma stać z wami, stanie się też z nami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Za pomoc Żydom – kara śmierci

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2011 06:00
70 lat temu Hans Frank wydał rozporządzenie o karze śmierci dla Żydów, którzy opuścili teren getta oraz dla Polaków, którzy udzielili im pomocy.
rozwiń zwiń