X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Komiks promuje Opole

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2012 10:00
Obrazkowa opowieść o początkach grodu założonego nad Odrą przez wojów Mieszka I trafi do opolskich szkół i punktów informacji turystycznej.
Panorama Opola 1734 rok
Panorama Opola 1734 rokFoto: wikipedia

Komiks "Bolkowe opo(l)wieści" wydany przez Stowarzyszenie "Razem dla kultury" promuje miasto Opole.

Bohaterami komiksowej opowieści stworzonej przez Stowarzyszenie "Razem dla kultury" jest czwórka studentów z miast partnerskich Opola - niemieckiego Ingolstadt, węgierskiego Szekesfehervar, włoskiej Carrary i francuskiego Grasse. Wszyscy są w Opolu na obozie językowym, podczas trwania Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki. Dlatego na próbach w amfiteatrze spotykają Dodę, obserwują Andrzeja Piasecznego, Macieja Maleńczuka czy Muńka Staszczyka.

Ale prawdziwa przygoda zagranicznych studentów zaczyna się, kiedy ukazuje się im Bolko II opolski, XIV-wieczny książe. Zabiera ich w podróż w czasie i opowiada, jak wyglądały początki miasta założonego przez wojów Mieszka I. W komiksie są też wspomniani kolejni władcy ziem opolskich z rodu Piastów, m.in. Władysław Opolczyk, syn Bolka II, który ufundował klasztor na Jasnej Górze.

Twórcy komiksu zapewniają, że każdy szczegół historyczny, o którym mowa w obrazkowej opowieści, był konsultowany z opolskimi historykami. "Podkreśliliśmy w nim zwłaszcza piastowskie korzenie tych ziem, by odczarować nieco przekonanie - powszechnie panujące zwłaszcza poza Opolszczyzną - o niemieckości Opola" - powiedział PAP autor dialogów w komiksie, opolski reporter i felietonista Zbigniew Górniak.

Autorem rysunków jest rysownik i malarz z Krosna, Krzysztof Brynecki. Komiks ukazał się w nakładzie 2500 egz., został dofinansowany z budżetu miasta Opola. Wydawnictwo jest bezpłatne. Trafi do opolskich szkół podstawowych, ponadpodstawowych i gimnazjów oraz Miejskiej Informacji Turystycznej i wybranych jednostek kultury w mieście. "W czasach, gdy komiks przeżywa renesans chcieliśmy, by nasz był ciekawą formą przekazania najmłodszym wiedzy o Opolu" - stwierdził szef Stowarzyszenia "Razem dla kultury" i pomysłodawca wydania komiksu Ryszard Poliwoda.

Twórcy komiksu zapowiadają, że to nie ostatnia obrazkowa opowieść opolska. W przygotowaniu jest już kolejny zeszyt "Bolkowych opo(l)wieści", a także komiks o III Powstaniu Śląskim, w którym przewijać się będą losy dwóch Ślązaków i Kresowiaka oraz "Festiwal w 127 obrazkach" czyli komiks o festiwalu opolskim.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak