Historia

Nowe wydawnictwo Muzeum Auschwitz: "Auschwitz od A do Z"

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2014 09:59
Zredagowane w sposób encyklopedyczny i bogato ilustrowane kompendium wiedzy o historii niemieckiego obozu Auschwitz ukazało się nakładem wydawnictwa Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Brama obozowa Auschwitz fot. Wikimedia Commonsdp.
Brama obozowa Auschwitz fot. Wikimedia Commons/dp.

- Książka „Auschwitz od A do Z”, autorstwa Piotra M. A. Cywińskiego, Jacka Lachendro oraz Piotra Setkiewicza, przedstawia wiedzę o obozie zebraną w ponad 300 artykułach. Ułożone w kolejności alfabetycznej hasła wyjaśniają najistotniejsze zjawiska i wydarzenia z historii obozu - powiedział Paweł Sawicki z biura prasowego.
Autorzy publikacji podkreślili we wstępie, że wybrali hasła, które wydały się im najistotniejsze dla dziejów Auschwitz. "Korzystaliśmy też z doświadczenia edukatorów i przewodników Miejsca Pamięci, by ocenić, jakie hasła powinny zostać włączone do tak pomyślanego zbioru" - napisali.
Historycy opisali w publikacji zarówno proces Zagłady w komorach gazowych, jak i strukturę oraz funkcjonowanie Auschwitz wraz z podobozami, jego największe komanda, podział administracji SS, najważniejsze budynki i instalacje obozowe, główne zjawiska codziennej egzystencji więźniarskiej. Zamieścili także biogramy niektórych więźniów i esesmanów.
Hasłom towarzyszy komplementarny względem nich dobór ilustracji. - Dominują archiwalne zdjęcia i dokumenty, a także reprodukcje prac artystycznych, co nadaje całemu wydawnictwu wymiar, który powinien być nie tylko interesujący, ale także przydatny czytelnikowi we własnych poszukiwaniach i rozważaniach nad dziejami Auschwitz - zaznaczył Sawicki.
Książka ukazała się w polskiej wersji językowej, ale trwają już prace nad angielskim tłumaczeniem.
pp/PAP

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ta historia nie mogła pozostać nieopowiedziana

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2012 10:02
W czasie drugiej wojny światowej pewien Polak dobrowolnie wszedł do obozu w Oświęcimiu i zorganizował tam ruch oporu. Historia rotmistrza Pileckiego zainspirowała włoskiego pisarza, który poprzez książkę przywraca pamięć o wielkim człowieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyrok dla Turków za nazistowskie gesty w Oświęcimiu

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2013 21:00
6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata. Taki wyrok usłyszała para 22-letnich Turków, którzy przed bramą obozu Auschwitz, wykonywali nazistowskie gesty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Izraelski parlament potępi określenie "polskie obozy śmierci"

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2013 11:15
Kneset na specjalnym styczniowym posiedzeniu w Polsce ma przyjąć rezolucję w sprawie nazywania hitlerowskich obozów polskimi - podaje TVP Info.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Drugi proces oświęcimski – załoga Auschwitz-Birkenau przed sądem

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2015 06:01
52 lata temu zakończył się drugi proces oświęcimski. Po latach od strasznych zbrodni w Oświęcimiu przed sądem stanęło 20 esesmanów, członków załogi obozu. Przeciwko swoim oprawcom zeznawali więźniowie, którym udało się przeżyć.
rozwiń zwiń