X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

"Jan Karski to głos ofiar, który nie został wysłuchany"

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2014 21:57
Emisariusz państwa podziemnego próbował przekazać światu informację o masowej zagładzie Żydów. Ale nikt nie reagował. W Parlamencie Europejskim odbyła się konferencja poświęcona Janowi Karskiemu.
Audio
  • Prezydent Bronisław Komorowski o Janie Karskim (IAR)
Jan Karski
Jan KarskiFoto: mat. prasowe/Muzeum Historii Polski

To jedna z tych niezwykłych postaci polskiej historii. Jan Karski - emisariusz państwa polskiego w czasie II Wojny Światowej.

>>Zobacz serwis specjalny: II wojna światowa<<

W 1942 roku na prośbę działaczy żydowskiego podziemia dwukrotnie przedostał się do warszawskiego getta oraz do obozu przejściowego w Izbicy Lubelskiej. To stąd Niemcy wywozili Żydów do obozów śmierci w Bełżcu i Sobiborze. Te przerażające wizyty odmieniły jego życie. Apelował o pomoc dla Żydów. O ich tragicznym losie, opowiadał najwyższym przedstawicielom sił alianckich, m.in. prezydentowi USA Franklinowi D. Rooseveltowi, ministrowi spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Antoniemu Edenowi oraz przedstawicielom środowisk politycznych i społecznych w Wielkiej Brytanii i USA. Jego starania nie przyniosły jednak żadnego skutku.

- Jan Karski to głos ofiar, który nie został wysłuchany - tak wspomina go prezydent Bronisław Komorowski. Nagranie z jego wystąpienia zostało zaprezentowane podczas konferencji w Parlamencie Europejskim w Brukseli poświęconej Karskiemu.

>>Zobacz serwis specjalny: Powstanie w gettcie<<

Prezydent podkreślał, że z historii trzeba wyciągnąć wnioski. - Jeśli historia jest nauką życia, to powinniśmy umieć usłyszeć głos ofiar i nie pozostać nań obojętnymi. Ludzie tacy, jak Jan Karski pozostawili nam wyraźny i mądry przekaz, kodeks postępowania tak istotny dla trwania wspólnoty i całego rodzaju ludzkiego - powiedział Komorowski.

Dodał, że zorganizowanie konferencji w Parlamencie świadczy o długiej drodze, którą Europa przebyła od drugiej wojny światowej, od zagłady do współczesności. - To również droga Europejczyków do bycia wspólnotą, o której trwałości decydują wartości takie jak wolność, czy solidarność - dodał prezydent.

IAR/asop

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Jan Karski - świadek wolności" do zobaczenia w Tel Awiwie

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2013 18:37
- Był prorokiem przyjaźni między narodem polskim i żydowskim, a wystawa jest rezultatem tej przyjaźni - tak o Janie Karskim mówił Elroy Knebel, jeden z organizatorów wystawy poświęconej legendarnemu emisariuszowi z Warszawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

21 tysięcy euro za raport Jana Karskiego

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2013 20:04
Ta zaledwie 16-stronicowa broszura zatytułowana "Mass extermination of Jews in German occupied Poland" ("Masowa eksterminacja Żydów na terenie okupowanej przez Niemców Polski") została wylicytowana w słynnym paryskim domu aukcyjnym Hotel Drouot podczas wyprzedaży księgozbioru byłego premiera Francji Dominique'a de Villepina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Karski - Polak, który chciał powstrzymać Holokaust

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2013 15:15
Od 6 do 10 stycznia 2014 r. w Parlamencie Europejskim w Brukseli będzie można oglądać wystawę "Jan Karski - Człowiek Wolności", poświęconą legendarnemu emisariuszowi Polskiego Państwa Podziemnego.
rozwiń zwiń