Historia

IPN: ludzkie szczątki na terenie aresztu w Białymstoku

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2014 12:27
Szczątki ok. 60 osób odkryto dotąd w ramach prac poszukiwawczych miejsc pochówku ofiar zbrodni UB, prowadzonych na terenie Aresztu Śledczego w Białymstoku - poinformował prok. Zbigniew Kulikowski z IPN w Białymstoku.
Prace w maju br. na terenie aresztu śledczego w Białymstoku
Prace w maju br. na terenie aresztu śledczego w BiałymstokuFoto: PAP/Artur Reszko

Najnowsze odkrycie, to szczątki jedenastu osób, które najprawdopodobniej są ofiarami egzekucji przeprowadzonej w tym miejscu. Jak dodał prok. Kulikowski, widać ślady po kulach w czaszkach i innych kościach, w miejscu pochówku odkryto też łuski po nabojach do broni długiej i krótkiej.
Z ułożenia szczątków wynika, że rozstrzeliwani stali nad rowem i wpadali do niego twarzą do ziemi. Prok. Kulikowski zaznaczył, że mogą to być zarówno ofiary działań sowieckich, jak i niemieckich. Przy jednym ze szkieletów znaleziono srebrny łańcuszek.

HISTORIA w portalu PolskieRadio.pl >>>

Zobacz serwis specjalny: II WOJNA ŚWIATOWA>>>
Prace archeologiczne na terenie Aresztu Śledczego w Białymstoku rozpoczęły się 5 maja i mają potrwać cztery tygodnie. To ciąg dalszy badań archeologicznych przeprowadzonych tam w październiku 2013 roku, które doprowadziły m.in. do odkrycia szkieletów w grobie zbiorowym. Związane są ze śledztwem IPN dotyczącym zbrodni UB na terenie aresztu.
Prokuratorzy białostockiego oddziału Instytutu prowadzą śledztwo dotyczące m.in. zabójstw członków polskich organizacji niepodległościowych, dokonywanych przez funkcjonariuszy UB w latach 1944-56 na terenie białostockiego więzienia (obecnie aresztu śledczego).
Dotąd odkryto tam ok. 60 szkieletów, ale wciąż odkrywane są kolejne. Kulikowski zaznaczył, że w miejscach badań archeologicznych szczątki odkrywane są kolejnymi warstwami i niewykluczone, że pod znalezionymi szczątkami są kolejne.
Szczątki są oczyszczane, opisywane i wydobywane. Pobierany jest też z nich materiał do badań identyfikacyjnych. Zajmują się tym specjaliści z Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów.

W ramach przeprowadzonych wcześniej poszukiwań (przed pracami w październiku, w lipcu 2013 roku na terenie aresztu prowadzono też badania sondażowe), do badań DNA w placówkach w Białymstoku i Szczecinie przekazano odkryte wówczas szczątki.
Równolegle IPN prowadzi akcję pobierania materiału DNA od rodzin ofiar zbrodni komunistycznych w regionie, w tym także od osób, których bliscy mogli zginąć lub zostać pochowani na terenie aresztu.
Na razie w bazie jest materiał biologiczny kilkunastu osób, których bliscy mogą być pochowani w areszcie. W sumie jest tam ok. 250 próbek od osób związanych z Białostocczyzną, w większości dla potrzeb innego śledztwa, dotyczącego obławy augustowskiej.
Według historyków IPN, teren obecnego Aresztu Śledczego w Białymstoku, czyli dawnego więzienia karno-śledczego przy ul. Kopernika, jest jednym z lepiej udokumentowanych archiwalnie miejsc egzekucji ofiar białostockiego Urzędu Bezpieczeństwa.
W ocenie Instytutu, mogą tam spoczywać szczątki od kilkudziesięciu, do ponad dwustu ofiar zbrodni komunistycznych. Chodzi o osoby zamordowane na terenie tego więzienia oraz te, które zginęły w potyczkach i obławach na terenie dawnego województwa białostockiego i tu zostały pochowane.

Zobacz galerię: dzień na zdjęciach >>>

PAP, to

Czytaj także

"Po latach oddajemy hołd naszym bohaterom"

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2012 12:00
Ekshumacje ofiar komunistycznego terroru to jedno z najważniejszych wydarzeń historycznych roku - uważa prezes IPN Łukasz Kamiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białystok: IPN wznowił poszukiwania zwłok ofiar zbrodni komunistycznych

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2013 08:08
W Białymstoku ruszają prace poszukiwawcze na terenie dawnego więzienia UB przy ulicy Kopernika - pisze "Nasz Dziennik". To kolejny etap poszukiwań szczątków żołnierzy, którzy zostali tam zamordowani.
rozwiń zwiń

Czytaj także

IPN ujawnia kolejne nazwiska ofiar komunistów. Prezydent chce ich godnego upamiętnienia

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2014 15:58
Dwunastu polskich bohaterów, ofiar terroru komunistycznego odzyskało nazwiska. Na uroczystości w Belwederze z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego rodziny odebrały noty identyfikacyjne swoich krewnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Blisko 14 tys. podpisów pod apelem w sprawie obławy augustowskiej

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2014 14:31
Jego sygnatariusze zwracają się do władz państwowych RP o "podjęcie działań na najwyższym szczeblu, zmierzających przynajmniej do ujawnienia przez Rosję pełnej listy ofiar i miejsca ich spoczynku".
rozwiń zwiń