X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Generał Wojciech Jaruzelski nie żyje

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2014 21:07
W wieku 91 lat zmarł generał Wojciech Jaruzelski. Od dłuższego czasu przebywał w jednym z warszawskich szpitali. Do ostatnich chwil towarzyszyła mu córka Monika. Przyczyną śmierci generała, była niewydolność krążeniowo - oddechowa.
Audio
  • Postawiony przed sądem generał Wojciech Jaruzelski wielokrotnie podkreślał, że odpowiedzialność tę bierze na siebie (IAR)
  • Wojciech Jaruzelski deklarował, że chce być prezydentem, który będzie łączył Polaków (IAR)
  • 13 grudnia 1981 roku nad ranem generał Wojciech Jaruzelski wystąpił z przemówieniem do narodu (IAR)
  • W 30. rocznicę Grudnia 70, generał Wojciech Jaruzelski powiedział, że czuje się moralnie odpowiedzialny za tamte wydarzenia na Pomorzu (IAR)
Na zdjęciu archiwalnym z 13.12.1981 r. generał Wojciech Jaruzelski ogłasza stan wojenny
Na zdjęciu archiwalnym z 13.12.1981 r. generał Wojciech Jaruzelski ogłasza stan wojennyFoto: PAP/ARCHIWUM

-  Zawsze czułem się przede wszystkim żołnierzem. Prezydentem byłem półtora roku, a generałem kilkadziesiąt lat - tak w wywiadzie dla “Gali” mówił o sobie Wojciech Jaruzelski.

Jego kariera wojskowa zaczęła się w czasie II Wojny Światowej. Błyskawicznie awansował na kolejne stopnie. Mając zaledwie 33 lata został jednym z najmłodszych generałów. Awans otrzymał w 1956 roku. Jednocześnie działał w partii. Najpierw, tuż po wojnie zapisał się do Polskiej Partii Robotniczej. A po powstaniu PZPR w kieszeni nosił jej legitymację.

Generał Jaruzelski w Radiach Wolności>>>

Od 1961 roku na stałe zasiadał w Sejmie.  Posłem przestał być dopiero w 1989 roku. W komunistycznych rządach pełnił rolę ministra obrony narodowej. Nieprzerwanie, od 1968 aż do 1983 roku. W latach 70. zasiadał w ścisłym kierownictwie partii.

I jeszcze dwie ważne daty: w lutym 1981 roku Jaruzelski został premierem, październiku I sekretarzem KC PZPR.

W ludowej Polsce jest najważniejszą personą.  W jego rękach skupiona jest cała władza.

13 grudnia 1981 roku wprowadza stan wojenny. Tysiące działaczy “Solidarności” zostaje internowanych. Dochodzi do brutalnej pacyfikacji kopani Wujek. Giną górnicy.

Stan wojenny - zobacz serwis specjalny >>>

- Od kilkunastu lat jestem obiektem różnych postępowań prokuratorskich, sądowych, akcji polityczno-medialnych, które trzymają mnie w napięciu i wymagają ciągłej mobilizacji intelektualnej. Zakończę żartem. Szwejk mówił: „Żołnierz powinien się cieszyć, gdy do niego strzelają, bo nieprzyjaciel będzie miał mniej amunicji”. Co prawda, w polityce jest inaczej – amunicja, nawet zwietrzała, bywa wielokrotnego użytku – zwierzał się “Gali”.

Procesy, o których mówi nigdy nie zakończyły się wyrokiem skazującym. W ostatnich latach generał zasłaniając się złym stanem zdrowia nie stawał przed sądem.

Zobacz serwis - Grudzień '70 >>>

Kilka lat temu Instytut Pamięci Narodowej ujawnił, że Jaruzelski działał w Informacji Wojskowej. Miał pseudonim “Wolski”.  Ta współpraca miała rozpocząć się w 1946 roku.

Informacja Wojskowa była ściśle powiązana z NKWD. Dziś uznawana jest za organizację zbrodniczą. Jej celem była likwidacja niepodległego podziemia.

Teczka generała nie zachowała się całości. Część materiałów zniknęła.  Niedawno historyk Piotr Gontarczyk ujawnił kolejne rewelacje: archiwalne dokumenty dotyczące Jaruzelskiego były fałszowane na dużą skalę.

- Informuję że w dniu 25.05.2014 roku o godzinie 15.24 w Wojskowym Instytucie Medycznym, po długiej i ciężkiej chorobie zmarł gen. Wojciech Jaruzelski. Do ostatnich chwil Panu generałowi towarzyszyła córka Monika - zakomunikował rzecznik Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

Od trzech lat generał chorował na chłoniaka, nowotwór złośliwy. Przeszedł chemioterapię, jego stan zdrowia stale się pogarszał.

IAR/asop

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Historyk: gen. Jaruzelski fałszował swoją teczkę oficerską

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2014 07:09
Historyk, doktor Piotr Gontarczyk twierdzi, że generał Wojciech Jaruzelski sfałszował swoją teczkę oficerską. - Dokumenty te były fałszowane na dużą skalę w sposób nieprawdopodobny - mówi "Naszemu Dziennikowi".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Dudek: Jaruzelski to ostatni komunistyczny dyktator

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2014 22:00
- Jednym z najbardziej haniebnych aspektów wymiaru sprawiedliwości III RP jest to, że nie doszło do rzetelnego procesu generała Jaruzelskiego - mówi portalowi polskieradio.pl historyk i politolog prof. Antoni Dudek.
rozwiń zwiń