Historia

Apel o uczczenie pamięci bohaterów Powstania Warszawskiego: ustaw alarm w komórce

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2014 18:13
- Jeśli nie będziesz 1 sierpnia w Warszawie, ustaw alarm w komórce i o godzinie 17.00 uczcij pamięć powstańców - apeluje Jan Ołdakowski. Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego przypomina, że tego dnia minie 70 lat od jednego z najważniejszych wydarzeń w historii XX wieku.
Audio
  • Apel Jana Ołdakowskiego o uczczenie pamięci bohaterów Powstania Warszawskiego: ustaw alarm w komórce/IAR
Powstańcza czujka w ruinach kościoła św. Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu
Powstańcza czujka w ruinach kościoła św. Krzyża przy Krakowskim PrzedmieściuFoto: Wikipedia/Jarekt

- Powstanie Warszawskie łączy mieszkańców stolicy - to wyjątkowy moment i powinien też łączyć wszystkich Polaków - tłumaczy Jan Ołdakowski. Jak dodaje, powstańcy walczyli nie tylko o wolność dla Warszawy, ale całego kraju.
- My powinniśmy o powstaniu dyskutować, a ponieważ mija 70 lat, to tym bardziej warto powrócić do tamtych wydarzeń – podkreśla dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.  - Powstańcy wystąpili w słusznej sprawie, to był czarno-biały konflikt, konflikt dobra ze złem i oni stanęli po dobrej stronie, ale z drugiej strony przegrali i w opowieść o powstaniu jest wpisany ten olbrzymi dramat - mówi.

"Powstanie Warszawskie" - nowa jakość w kinie >>>

"Baczyński" - film o sztuce i o wojnie >>>
Około 350 powstańców przyjedzie na obchody 70 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. To jedna z ostatnich rocznic, gdy wszyscy żyjący powstańcy będą mogli spotkać się razem w Warszawie. Przyjadą z całego świata między innymi z: USA, Kanady, Australii, Izraela, Gwatemali, Argentyny, Szwecji, Francji, Niemiec, Szwajcarii, Belgii, Danii i Wielkiej Brytanii. Uczestnicy walk z sierpnia 1944 roku mają już ponad 90 lat.
30 lipca w Muzeum Powstania Warszawskiego z byłymi powstańcami spotka się prezydent Bronisław Komorowski, oraz prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Serwis specjalny POWSTANIE WARSZAWSKIE >>
Na zaproszenie prezydenta Bronisława Komorowskiego do Warszawy przyjadą także przedstawiciele miast, w których pod koniec wojny wybuchły powstania, będą kombatanci z Paryża i Bańskiej Bystrzycy.
W uroczystościach rocznicowych 1 sierpnia będą uczestniczyć także przedstawiciele Berlina, Londynu i Budapesztu.
Już w tym tygodniu w ramach obchodów rocznicowych odbędzie się premiera książki Piotra Legutki "Jedyne takie Muzeum. Odzyskana pamięć o Powstaniu Warszawskim”.
pp/IAR

Czytaj także

Antoni Chruściel – dowódca Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 05:55
16 czerwca 1895 roku urodził się Antoni Chruściel "Monter", komendant Okręgu Warszawa Związku Walki Zbrojnej-Armii Krajowej, bezpośredni dowódca sił zbrojnych w czasie Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sławka, Halina, Zosia. Oto dziewczyny z Powstania

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2014 14:13
Posłuchaj fragmentów książki Anny Herbich, która opisuje Powstanie Warszawskie z zupełnie innej perspektywy: oczami kobiet. Czyta Sławomira Łozińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspomnienia z Powstania Warszawskiego. "Zabiłem go. To było jak pstryknięcie palcem"

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2014 15:00
- Pamiętam rzeczy straszne, potworne, patrzę na nie w pamięci i boli mnie wszystko: oczy, dłonie, serce - wspomina Stanisław Likiernik, żołnierz AK. Właśnie do księgarń trafia jego książka, wywiad - rzeka "Made in Poland".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie Warszawskie na dużym ekranie. Nowy zwiastun filmu "Miasto 44"

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2014 14:52
W internecie pojawił się już drugi zwiastun filmu "Miasto 44". Obraz Jana Komasy, którego akcja rozgrywa się podczas Powstania Warszawskiego, do kin trafi 19 września.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zapomniani bohaterowie wydobyci z mroków historii. "Arsenał Warszawa"

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2014 12:38
Choć nie mówi się o nich na lekcjach historii, mieli wpływ na losy państwa polskiego. 16-letnia sanitariuszka, która chciała uratować Krzysztofa Kamila Baczyńskiego czy siostry bohaterów "Kamieni na szaniec" to tylko niektórzy z nich. Ich losy przypominają uczniowie w ramach konkursu "Arsenał Warszawa".
rozwiń zwiń