Historia

"Rzeczpospolita londyńska" - cykl filmów o Rządzie RP na Uchodźstwie

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2014 12:13
Ambasada RP w Londynie opublikowała na swoim kanale na YouTube pierwszy z serii filmików opowiadających o Rządzie RP na Uchodźstwie.
Audio
  • "Rzeczpospolita londyńska" - cykl filmów o rządzie na uchodźstwie. Relacja Adama Dąbrowskiego z Londynu (IAR)
Fragment trailera zapowiadającego serię Republic in Exile
Fragment trailera zapowiadającego serię "Republic in Exile"Foto: Ambasada RP w Londynie

Odcinek pierwszy zatytułowany jest "Wojna". Kolejne - zaplanowano w sumie pięć - również ukażą się na profilu ambasady na YouTube.

Celem projektu jest "zwiększenie świadomości o dziedzictwie Rządu na Uchodźstwie wśród Polaków w Polsce i w Wielkiej Brytanii". Jak czytamy na stronie ambasady RP, "tematyka projektu obejmuje działalność rządu i jego organów zarówno w czasie II wojny światowej, jak i w okresie powojennym".
HISTORIA  w portalu PolskieRadio.pl>>>
W filmikach znajdą się wywiady z osobami związanymi z rządem londyńskim: panią prezydentową Karoliną Kaczorowską, panią prezydentową Anną Sabbatową, ministrami Jerzym Ostoja-Koźniewskim i Arturem Rynkiewiczem, wiceministrami Andrzejem Zakrzewskim i Adamem Ostoja-Ostaszewskim, oraz Teresą Szadkowską - córką ostatniego Przewodniczącego Rady Narodowej RP Zygmunta Szadkowskiego. Wykorzystano także materiały archiwalne, m.in., ze zbiorów Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego.

"W roku 2015 planujemy rozwinąć projekt do rozmiarów filmu dokumentalnego (ok. 45 minut), który mógłby być pokazywany w telewizji, w salach kinowych, czy na pokazach edukacyjnych w szkołach i ośrodkach popularyzujących historię. Chcielibyśmy także utworzyć portal internetowy jako bazę promocyjną dla projektu i swego rodzaju encyklopedię popularnonaukową Rządu RP na Uchodźstwie, któremu towarzyszyłyby kanały mediów społecznościowych" - czytamy na stronie polskiej placówki dyplomatycznej.
Pomysłodawcą i współtwórcą projektu jest pracownik ambasady Konrad Jagodziński, a zdjęcia i montaż realizuje młoda polska filmowiec mieszkająca na stałe w Londynie - Agnieszka Chmura, działająca pod nazwą Light Leeks.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, londyn.msz.gov.pl

Czytaj także

Stanisław Mackiewicz - wybitny publicysta, słaby polityk

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 05:55
18 lutego 1966 roku zmarł Stanisław Cat-Mackiewicz. Deklarował poglądy konserwatywne, czuł się monarchistą, ale sympatyzował z Józefem Piłsudskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gen. Tadeusz Bór-Komorowski miał tylko jeden cel – walkę z Niemcami

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2014 06:30
- Gdybyśmy zachowali się biernie, Warszawa nie uniknęłaby zniszczeń i strat. Musieliśmy się liczyć z tym, że jeśli stolica stanie się polem bitwy i walk ulicznych między Niemcami a Sowietami, może ją czekać los Stalingradu - mówił gen. Tadeusz Bór-Komorowski na antenie Rozgłośni Polskiej RWE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

17 września 1939. Polskie władze uciekają do Rumunii

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 05:50
17 września 1939 roku Prezydent RP Ignacy Mościcki, Naczelny Wódz Edward Śmigły-Rydz i premier RP Felicjan Sławoj Składkowski wraz z rządem przekroczyli w późnych godzinach wieczornych granicę z Rumunią, gdzie zostali internowani.
rozwiń zwiń