Historia

Srebrenica siedemnaście lat po masakrze

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2012 06:55
Mija 17 lat od czasu największej zbrodni w powojennej Europie. W lipcu 1995 roku w bośniackiej Srebrenicy serbskie wojska zamordowały 8 tysięcy muzułmanów.
Audio
Srebrenica siedemnaście lat po masakrze
Foto: PAP/EPA/WOLFGANG KUMM

11 lipca 1995 roku wojska bośniackich Serbów pod wodzą generała Ratko Mladicia zdobyły Srebrenicę. Dzień później rozpoczęła się rzeź mieszkających tam muzułmanów. Serbowie oddzielili kobiety i dzieci od chłopców i mężczyzn. Pierwszą grupę wywieźli autobusami, a mężczyzn rozstrzelali. Ciała wrzucano do zbiorowych grobów. Do dzisiaj trwa identyfikacja zwłok.

17. rocznica masakry w Srebrenicy będzie wyjątkowa dla rodzin ofiar. Po raz pierwszy bowiem dwaj odpowiedzialni za zorganizowanie masakry stanęli przed wymiarem sprawiedliwości. - Radovan Karadzić i generał Ratko Mladić są już w Hadze, a proces Mladicia został wznowiony - podkreśla były korespondent Polskiego Radia na Bałkanach Tomasz Kowalczewski.

O obojętność wobec masakry oskarża się holenderskich żołnierzy służących w kontyngencie ONZ. Oni wycofali się ze Srebrenicy, gdy zaczęły się czystki. Podczas środowych uroczystości w Srebrenicy symbolicznie pochowanych zostanie 520 ofiar masakry. To ciała, które w ostatnim czasie udało się zidentyfikować.

Masakra
Masakra w Srebrenicy

IAR/ aj

Czytaj także

Bałkański zbrodniarz skazany na 27 lat

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2011 12:56
Międzynarodowy Trybunał Karny ds. dawnej Jugosławii skazał generała Momczilo Periszicia za pomoc i nakłanianie do okrucieństwa w czasie wojny na Bałkanach w latach 90.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podejrzany ws. maskary w Srebrenicy deportowany z USA

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2012 07:07
Były dowódca brygady policji Serbów bośniackich Dejan Radojković jest oskarżony o udział w masakrze około 8 tys. Muzułmanów w Srebrenicy w 1995 r.
rozwiń zwiń
Czytaj także

43 lata więzienia za masakrę w Srebrenicy

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2012 19:19
Na kary od 19 do 43 lat więzienia skazał bośniacki sąd do spraw zbrodni wojennych czterech byłych członków elitarnej jednostki armii Serbów bośniackich.
rozwiń zwiń