X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

70 lat temu powstały Narodowe Siły Zbrojne

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2012 16:08
Z okazji rocznicy utworzenia NSZ przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie odbyły się uroczystości państwowe.
Audio
  • Prezes Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Ciechanowski
Uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza związane z 70 rocznicą powstania Narodowych Sił Zbrojnych
Uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza związane z 70 rocznicą powstania Narodowych Sił ZbrojnychFoto: PAP/Grzegorz Jakubowski

Organizacja byłła jedną z ważniejszych formacji wojskowch walczacych z okupantem w czasie wojny.\

Prezes Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jan Ciechanowski mówił w czasie uroczystości, że NSZ słynęła także z zajadłej walki z komunizmem już po zakończeniu wojny. Jak zaznacza, NSZ było formacją, która obok WiN-u, była najbardziej znienawidzona przez komunistyczne władze.

Członkowie Narodowych Sił Zbrojnych jeszcze w latach 70-tych byli prześladowani przez władze PRL-u. Dopiero po roku 90-tym zaczęto "odkłamywać" historię NSZ, a w tym roku po raz pierwszy Urząd ds. Kombatantów zorganizował uroczystość w Warszawie.

Czytaj o Żołnierzach Wyklętych>>>

Historycy szacują, że w szeregach Narodowych Sił Zbrojnych w czasie wojny walczyło od 80 do 100 tysięcy Polaków. Część badaczy II wojny światowej, między innymi brytyjski historyk Norman Davis, określił NSZ jako "na wpół faszystowskie", choć zajadle antyniemieckie.

Utworzenie Narodowych Sił Zbrojnych w 1942 roku zostało wrogo przyjęte przez czynniki oficjalne w kraju, gdyż komplikowało prowadzoną przez AK akcję scaleniową. W kwietniu 43 roku w oficjalnym piśmie Komendy Głównej AK ukazał się artykuł pt. "Warcholstwo", w którym delegat rządu na kraj, Jan Piekałkiewicz, potępił powstanie NSZ. Mimo to wkrótce rozpoczęły się rozmowy pomiędzy obiema organizacjami w sprawie podjęcia współpracy wojskowej.

Zobacz serwis II wojna światowa>>>

mch

''

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Archeolodzy natrafili na kości, to dowód zbrodni

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2012 14:41
Na Opolszczyźnie archeolodzy znaleźli szczątki kości. Znalezisko potwierdza, że w 1946 roku funkcjonariusze UB wymordowali tam około 60 partyzantów Narodowych Sił Zbrojnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbrodnie UB wychodzą na światło dzienne

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2012 12:30
Dziennikarz Maciej T. Nowak wydał reporterską opowieść o mało znanej zbrodni w Barucie i w dwóch innych miejscowościach, w których we wrześniu 1946 r. UB zamordowało co najmniej 158 partyzantów z NSZ.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żołnierze wyklęci

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2012 06:00
70 lat temu powstały Narodowe Siły Zbrojne - formacja niebywale skrzywdzona, której przypisano tzw. gębę współudziału z Niemcami, co jest kompletnie nieprawdziwe - mówi historyk Paweł Wieczorkiewicz.
rozwiń zwiń