Historia

Szef IPN: wspomnienie zbrodni wołyńskiej wciąż wywołuje cierpienie

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2013 17:47
W Pałacu Prezydenckim zakończył się pierwszy dzień debaty na temat zbrodni wołyńskiej.
Audio
  • Na przebaczanie teraz, tuż przed 70. rocznicą rzezi wołyńskiej jest już za późno, mówi IAR historyk Zbigniew Gluza szef Ośrodka " Karta". (IAR)
Międzynarodowa konferencja naukowa Zbrodnia Wołyńska. Historia - Pamięć - Edukacja. W przededniu 70. rocznicy, w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.
Międzynarodowa konferencja naukowa "Zbrodnia Wołyńska. Historia - Pamięć - Edukacja. W przededniu 70. rocznicy", w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.Foto: PAP/EPA/Tomasz Gzell

W spotkaniu, które potrwa do piątku, uczestniczą polscy i ukraińscy naukowcy, hierarchowie kościelni i przedstawiciele władz obu krajów.

Historia zbrodni wołyńskiej wciąż wywołuje cierpienie - mówił szef IPN Łukasz Kamiński. Mimo to, jak dodał, rozmowa o tamtych zdarzeniach jest potrzebna. Zdaniem Kamińskiego, debata na temat tragicznych wydarzeń sprzed 70 lat jest niezwykle istotna, bo jej efektem może być wzajemne zrozumienie. Jest też trudna, bo dotyczy trudnej przeszłości.

Minister z Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski podkreślił, że zbrodnia wołyńska, mimo emocji, jakie wywołuje, potrzebuje naukowego osądu, ale też chrześcijańskiego przebaczenia. Do tego ostatniego potrzebni są kapłani, którzy będą dążyli do wzajemnego wyznania i odpuszczenia win, oraz pojednania.

To był czas pogardy, niskiej ceny życia i absolutnego zła - tak zbrodnię wołyńską wspominał były szef MSZ Adam Daniel Rotfeld. Jego zdaniem, próba zapomnienia o niej daje negatywne rezultaty, bo "prawda, która nie jest nazwana, wraca z dużo większą siłą i ma bardzo negatywne skutki".

Prezydencki doradca do spraw historii, historyk profesor Tomasz Nałęcz podkreślał, że najgorsza w kontaktach polsko ukraińskich jest niewiedza. Przeciętny Polak i Ukrainiec wie niewiele o tych wydarzeniach.

- Na przebaczanie teraz, tuż przed 70. rocznicą rzezi wołyńskiej jest już za późno, mówi IAR Zbigniew Gluza szef Ośrodka " Karta". Historyk na prośbę naszego Ministerstwa Spraw Zagranicznych opracował program prac nad przełamania impasu w kwestii pojednania polsko-ukraińskiego. Ostatecznie jednak MSZ wycofało się z tego przedsięwzięcia.

O ile w Polsce od wielu lat zbrodnia wołyńska jest badana, na Ukrainie badania nad historią zostały zmarginalizowane. To niezwykle utrudnia wypracowywanie porozumienia - tłumaczył ukraiński historyk Andrij Portnow. Po uzyskaniu niepodległości w 1991 roku Ukraina miała problem jak opowiedzieć swoją historię - przyznał ukraiński historyk.

W drugiej części konferencji pod hasłem „Porozmawiajmy o faktach” wezmą udział historycy polscy i ukraińscy, którzy będą dyskutować między innymi o przyczynach konfliktu oraz o liczbie ofiar.

11 lipca przypada rocznica najbardziej krwawych wydarzeń w czasie zbrodni Wołyńskiej. Pochłonęła około 100 tysięcy ofiar po stronie polskiej - zabitych przez oddziały UPA, ale też od 3 tysięcy do nawet 15 tysięcy Ukraińców zgładzonych w ramach polskich akcji odwetowych.

Polscy historycy są zgodni, że nie można stawiać znaku równości pomiędzy mordami UPA a polskimi akcjami odwetowymi - mówił podczas konferencji, prof. Grzegorz Motyka.

Polscy uczeni podkreślają, że zbrodnie UPA były zaplanowanymi i zrealizowanym systematycznie czystkami etnicznymi mającymi charakter ludobójstwa.  

Zobacz serwis - II Wojna Światowa>>>

 

 

 

 

Czytaj także

Prezes IPN: zbrodnia na Wołyniu to ludobójstwo

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2013 10:46
Prezes IPN Łukasz Kamiński podkreśla, że ze śledztw prowadzonych w sprawie Wołynia można wyciągnąć jednoznaczny wniosek. Według śledczy IPN rzeź wołyńska była ludobójstwem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spór o Wołyń. "Czas nazwać rzeczy po imieniu"

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2013 16:41
Andrzej Matusiewicz, senator PiS powiedział, że 11 lipca będzie dniem upamiętniającym ofiary zbrodni wołyńskiej. - Taka jest intencja Senatu - dodał gość "Popołudnia z Jedynką".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uchwała ws. zbrodni wołyńskiej: "Senat dał świadectwo prawdzie"

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2013 15:39
Senat podjął uchwałę w sprawie 70. rocznicy zbrodni wołyńskiej, stwierdzając między innymi, że „zbrodnie te i towarzyszące im okrucieństwo nadają akcji charakter czystki etnicznej noszącej znamiona ludobójstwa”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Politycy PO nie umieją uzgodnić wspólnego stanowiska

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2013 09:34
Komentując przełożenie głosowania w sprawie rytualnego uboju zwierząt publicyści w studiu radiowej Jedynki byli zgodni, że świadczy to o tym, że politycy Platformy Obywatelskiej są zajęci wyborami, więc nie są w stanie uzgodnić wspólnego stanowiska w żadnej sprawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspólna deklaracja Kościołów o zbrodni wołyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2013 07:06
"Wobec Polaków dokonano zła". Takie stwierdzenie znajdzie się w deklaracji przygotowanej w 70. rocznicę zbrodni wołyńskiej przez Kościół rzymskokatolicki i Ukraiński Kościół Greckokatolicki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Abp Szewczuk o Wołyniu: przebaczamy i prosimy o przebaczenie

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2013 07:34
Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego chce skierować do Polaków słowa pojednania, opierając się na słowach Chrystusa: "Pokój Wam".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent nie będzie patronował wszystkim obchodom rocznicy rzezi wołyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2013 09:05
Bronisław Komorowski nie obejmie patronatem wszystkich uroczystości związanych z rocznicą zbrodni wołyńskiej. - Zbyt wiele jest emocji, żeby prezydent swym autorytetem mógł wszystko firmować - mówi w "Sygnałach dnia" Tomasz Nałęcz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Abp Michalik o zbrodni wołyńskiej: zło zawsze ciągnie drugie zło

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2013 16:11
- Wołyń, o którym dzisiaj mówimy to nie jest tylko jedno wydarzenie z krwawej niedzieli 11 lipca 1943 roku, ale to także wydarzenie, które się przeciągało i ustąpiło dopiero po wojnie - mówił w radiowej Jedynce arcybiskup Józef Michalik.
rozwiń zwiń