Historia

Mandela nie żyje. "Był człowiekiem dialogu"

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2013 00:19
- To dzięki Nelsonowi Mandeli Republika Południowej Afryki - podobnie jak Polska - przeszła pokojową transformację - ocenia dr Agnieszka Bieńczyk-Missala z Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
  • Prezydent RPA Jacob Zuma informuje o śmierci Nelsona Mandeli: to dla nas czas wielkiego smutku. Nasz naród stracił swojego największego syna (IAR)
Nelson Mandela
Nelson MandelaFoto: PAP/EPA/JON HRUSA

Nelson Mandela zmarł w czwartek . Miał 95 lat. Był jednym z przywódców ruchu przeciw apartheidowi, działaczem na rzecz praw człowieka, laureatem Pokojowej Nagrody Nobla za wysiłki na rzecz zniesienia segregacji rasowej i demokratyzacji życia w RPA. W latach 1994-99 był pierwszym czarnoskórym prezydentem Republiki Południowej Afryki.

- Był człowiekiem dialogu, dzięki niemu RPA przeszła pokojową transformację - mówi dr Agnieszka Bieńczyk-Missala z Uniwersytetu Warszawskiego. Jak podkreśla ekspert, Nelson Mandela z pewnością przyczynił się do tego, że międzynarodowa pozycja tego kraju wygląda inaczej niż kilkadziesiąt lat temu.

x-news.pl, CNN
Nelson Mandela
Urodził się 18 lipca 1918 roku w rodzinie wodza królewskiego szczepu Thembu, należącego do dużej grupy plemiennej Xhosa, drugiej co do wielkości po Zulusach. Rodzina była zamożna, co pozwoliło Mandeli pójść na studia. Ukończył prawo i jako pierwszy przedstawiciel społeczności afrykańskiej w 1952 roku otworzył kancelarię dla czarnych obywateli zamieszkujących RPA.

Działalność polityczną rozpoczął już w 1942 roku, wstąpił wówczas do Afrykańskiego Kongresu Narodowego (ANC), a w 1950 roku zaczął nim kierować. W 1961 roku Mandela został przywódcą zbrojnego skrzydła ANC Umkhonto we Sizwe. Działania grupy miały charakter wyłącznie sabotażowy i wykluczały ataki na ludzi.
Mandela został aresztowany w 1962 roku i skazany za rzekome akty sabotażu i przygotowywanie inwazji obcych państw na RPA. Otrzymał 5-letni wyrok, w 1964 roku zmieniony na dożywotnie pozbawienie wolności. Większość tego wyroku spędził w więzieniu na Robben Island w pobliżu Kapsztadu. Opuścił je dopiero w 1990 roku.
W cztery lata później został pierwszym czarnoskórym prezydentem RPA. - Będziemy żyli w państwie różnych ras, pochodzenia i koloru skóry, pozostając w zgodzie miedzy sobą, jak z sąsiadami i całym światem. Dziękujemy za ten dzień wszystkim bohaterom, którzy poświęcali się w różny sposób, a często złożyli życie w ofierze, byśmy mogli być wolni. Ich marzenia stały się rzeczywistością, zaś zdobyta przez nas wolność wynagrodzi wszystkie wspólne trudy i poświęcenia - powiedział Mandela podczas swego zaprzysiężenia.

W 2004 roku wycofał się z życia politycznego i zajął się działalnością społeczną. Kierował m.in. fundacją do walki z AIDS, nazwaną "46664" - od jego dawnego numeru więziennego.

Za wprowadzenie zmian w RPA bez uciekania się do rewolucji rasowej, która z pewnością przyniosłaby setki ofiar, Frederic de Clerk i Nelson Mandela w 1993 roku otrzymali Pokojową Nagrodę Nobla. W 2009 roku, w 91. rocznicę urodzin Mandeli, Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 18 lipca Międzynarodowym Dniem Nelsona Mandeli.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, PAP, Wikipedia, kk

Czytaj także

Zmarł Nelson Mandela. "Straciliśmy naszego największego syna"

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2013 00:49
O śmierci byłego prezydenta Republiki Południowej Afryki, laureata Pokojowej Nagrody Nobla Nelsona Mandeli poinformował prezydent RPA Jacob Zuma.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmarł Nelson Mandela "apostoł afrykańskiego pokoju"

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2013 00:01
O śmierci byłego prezydenta Republiki Południowej Afryki, laureata Pokojowej Nagrody Nobla Nelsona Mandeli poinformował prezydent RPA Jacob Zuma.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmarł Nelson Mandela. Jagielski wspomina: byłem go bardzo ciekaw...

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2013 00:03
Legendarny lider Afrykańskiego Kongresu Narodowego i laureat Pokojowej Nagrody Nobla zmarł w wieku 95 lat. Autor książki "Trębacz z Tembisy. Droga do Mandeli” Wojciech Jagielski opowiadał w Trójce, że o pierwszym czarnoskórym prezydencie RPA usłyszał przy okazji wydarzeń... sportowych.
rozwiń zwiń