Historia

Czesi kładli się na drodze, żeby zatrzymać czołgi

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2013 11:00
- Kiedy spotykamy się z Polakami, to oni mówią "przepraszamy". Za co? Za 1968 - mówi Czech. Reportaż "Lech, Czech i Rus" opowiada o inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację w sierpniu 1968 roku.
Audio
  • Reportaż "Lech, Czech i Rus" oraz rozmowa z jego autorami
Radziecki czołg na ulicach Pragi podczas inwazji w 1968 roku
Radziecki czołg na ulicach Pragi podczas inwazji w 1968 rokuFoto: Dusan Neumann/domena publiczna

Pomysł reportażu zrodził się już dawno, ale ciężko było namówić kogokolwiek, aby do mikrofonu opowiedział o inwazji. Bo mimo upływu lat żaden z uczestników inwazji nie chciał dzielić się wspomnieniami. Wreszcie udało się namówić do zwierzeń dwóch wojskowych. Żaden nie zgodził się na podanie nazwiska.

Jeden z nich opowiada, że jego jednostka stacjonowała przy granicy już miesiąc wcześniej. Ale do końca nikt nie wierzył w to, że dostaną rozkaz przekroczenia granicy. Jednak taki rozkaz nadszedł.

Drugi z wojskowych wspomina, jak po przekroczeniu granicy Czesi kładli się na drogach, aby uniemożliwić przejazd wojskowych kolumn.

Twórcy reportażu uzyskali pełne wsparcie od kolegów z Radia Czeskiego z Ołomuńca. Dzięki nim udało się dotrzeć do dźwięków archiwalnych.

Praca Magdaleny Szybińskiej i Adriana Chimiaka została uhonorowana już dwiema prestiżowymi nagrodami: Grand Press 2012 i Local Press Awards Polska-Czechy.

Posłuchaj reportażu "Lech, Czech i Rus" oraz rozmowy z jego autorami.

Czytaj także

"Spotkanie z Reportażem - Maciej Drygas"

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2005 20:07
Dokładnie tego właśnie dnia w 1968 roku podczas uroczystości dożynkowej na Stadionie X-lecia w Warszawie miał miejsce akt samospalenia się Ryszarda Siwca w proteście przeciw zakłamaniu ówczesnej władzy i brutalnej interwencji wojsk państw Układu Warszawskiego w Czechosłowacji. Świat prawdę o tym zdarzeniu poznał niemal po 30 latach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kontestatorzy

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2008 18:15
40. rocznica inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację w sierpniu 1968 roku i stłumienia demokratycznej rewolucji Praskiej Wiosny. W reportażu występują m.in. Andrzej Seweryn - aktor, Teresa Bogucka - publicystka GW i Michał Tarkowski z Salonu Niezależnych.
rozwiń zwiń