X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Facebook na urodziny Cichociemnego, czyli Polacy dziękują za wolność

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2014 20:08
Generał Stefan Starba-Bałuk kończy 15 stycznia 100 lat! To jeden z ostatnich żyjących Cichociemnych, Powstaniec Warszawski ze Zgrupowania "Radosław" i powstańczy fotoreporter. Z tej okazji Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowało wyjątkową akcję zbierania podziękowań dla kombatanta.
Audio
  • Damian Kwiek o urodzinach generała Stefana Starby-Bałuka i akcji "Dziękuję za wolność" (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Powstańcy warszawscy z plutonu Agaton na Woli, godzina W. Pierwszy z lewej jest Stefan Bałuk
Powstańcy warszawscy z plutonu "Agaton" na Woli, godzina "W". Pierwszy z lewej jest Stefan BałukFoto: Archiwum Muzeum Powstania Warszawskiego

Stefan Starba-Bałuk na początku II wojny światowej zgłosił się ochotniczo do Kadry 9. Batalionu Pancernego w Lublinie. Ujęty po przegranej zdołał jednak uciec do Francji, gdzie został wcielony do formowanej 10. Brygady Kawalerii Pancernej płk. Maczka, następnie skierowany do 10. pułku strzelców konnych (10. psk). Po klęsce Francji, w czerwcu 1940 r. ewakuowany do Wielkiej Brytanii, gdzie służył początkowo w 10. BKPanc. szkolącej się w Szkocji, po czym w maju 1942 r. wyraził chęć walki w okupowanej Polsce i został skierowany na szkolenie wywiadowczo-dywersyjne "cichociemnych" w szkole wywiadu w Glasgow.

Historyk Katarzyna Utracka tłumaczyła, że Cichociemni byli w Wojsku Polskim prawdziwą elitą. - To spadochroniarze przeszkoleni w Wielkiej Brytanii i przerzuceni do kraju do pełnienia określonych funkcji. Generał Starba-Bałuk został skierowany na ten kurs w 1942 roku. Ze względów technicznych i pogodowych został przerzucony do Polski dopiero wiosną 1944 roku.  - mówiła historyk w audycji "Zapraszamy do Trójki".

Stefan
Stefan Starba-Bałuk (1944 r.)

Sam generał wspominał, że przewoził przy tej okazji 45 tys. dolarów. - Pieniądze miałem w pasach, na gołym ciele. Były zatopione w wosku, więc można był przechowywać je w wodzie, czy zakopywać w ziemi - opowiadał Cichociemny.
W związku z setnymi urodzinami generała Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowało akcję "Dziękuję za wolność", która miała być także urodzinową niespodzianką dla jubilata. - Chodziło nam także o to, żeby warszawiacy mieli świadomość, że bohaterowie wciąż są wśród nas  - mówił zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego, dr Paweł Ukielski.
Każdy chcący wziąć udział w akcji fotografował się ze specjalnie wydrukowanymi podziękowaniami, a następnie zdjęcie udostępniał na profilu muzeum na Facebooku. Do akcji przyłączyli się m.in. Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Stephen Mull, żołnierze Jednostki Wojskowej GROM, reporterzy i korespondenci Informacyjnej Agencji Radiowej, czy też medalistka olimpijska w windsurfingu Zofia Noceti-Klepacka.

 

Korespondenci
Korespondenci i reporterzy Informacyjnej Agencji Radiowej (fot: www.facebook.com/1944pl)

 

Generał Stefan Starba-Bałuk został aresztowany przez UB w listopadzie 1945 r. i skazany na 2,5 roku więzienia za uczestnictwo w Armii Krajowej. Zwolniony z więzienia na mocy amnestii w 1947 r. Początkowo pracował jako taksówkarz, po czym w 1950 r. rozpoczął pracę fotografika.

Jest autorem wielu wystaw, albumów historycznych i krajoznawczych. Był współautorem pierwszego albumu ukazującego Powstanie Warszawskie - "Miasto nieujarzmione". Opublikował też swoje wspomnienia: "Byłem cichociemnym... (wspomnienia z lat 1939-1947)". Był inicjatorem i przewodniczącym Komitetu Budowy Pomnika AK.

Zapraszamy do wysłuchania materiału, który przygotował Damian Kwiek.
Popołudniowego pasma "Zapraszamy do Trójki" można słuchać codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 16.00-19.00.

(ei, mat. Muzeum Powstania Warszawskiego)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Powstanie Warszawskie w komiksie. "O historii można mówić w sposób nowatorski"

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2014 12:04
- Poprzez komiks chcieliśmy trafić do ludzi młodych, zainteresować ich historią, pokazać, że można o niej mówić w sposób niebanalny - powiedziała w "Sobocie z Jedynką" Katarzyna Utracka, historyk i jurorka konkursu na komiks o Powstaniu Warszawskim.
rozwiń zwiń