Historia

Zbrodnia doskonała, o której wciąż nic nie wiemy

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2016 22:35
- Obława Augustowska to zbrodnia doskonała, bo do dziś nie wiadomo, gdzie ich wywieziono, jak zginęli i gdzie ich zakopano - mówi dr Teresa Kaczorowska, autorka książki "Obława Augustowska".
Audio
  • Dr Teresa Kaczorowska opowiada o Obławie Augustowskiej i bohaterach swojej książki (Eureka - kultura i nauka/ Jedynka)
Prokuratorzy z oddziału IPN w Białymstoku przy współpracy z archeologami prowadzą badania sondażowe niedaleko Gib. Poszukują tam miejsc, gdzie mogą być pochowane ofiary obławy augustowskiej z lipca 1945 roku
Prokuratorzy z oddziału IPN w Białymstoku przy współpracy z archeologami prowadzą badania sondażowe niedaleko Gib. Poszukują tam miejsc, gdzie mogą być pochowane ofiary obławy augustowskiej z lipca 1945 rokuFoto: PAP/Artur Reszko

Obława Augustowska to do dziś niewyjaśniona największa stalinowska zbrodnia w powojennej Polsce. W ciągu blisko dwóch tygodni wojska sowieckie we współpracy z polskimi komunistycznymi władzami, aresztowały kilka tysięcy osób, które podejrzewano o współpracę z niepodległościowym podziemiem. Część historyków nazywa te wydarzenia "małym Katyniem" lub "podlaskim Katyniem", co związane jest z faktem, że zginęło wówczas według różnych źródeł od kilkuset do kilku tysięcy osób.

- Rodziny bardzo długo czekały na swoich bliskich i dopiero tak naprawdę przed pięcioma laty dr Nikita Pietrow, wicedyrektor Stowarzyszenia "Memoriał" w Moskwie opublikował książkę "Psy Stalina", w której jeden rozdział dotyczy tego tematu. Możemy w niej przeczytać opublikowane po raz pierwszy dwa tajne szyfrogramy - opowiada dr Teresa Kaczorowska.

Jakie są fakty odnośnie do tej zbrodni? Czy Stalin wiedział o tych wydarzeniach i jaki miał w nich udział? Jakie są główne problemy w wyjaśnieniu sprawy "podlaskiego Katynia"? Gdzie mogły zostać pochowane ofiary?

***

Tytuł audycji: Eureka – kultura i nauka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr Teresa Kaczorowska (autorka zbioru reportaży z Suwalszczyzny "Obława Augustowska")

Data emisji: 15.07.2016

Godzina emisji: 20.13

sm/ab

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Znaleziono szczątki mężczyzny w mundurze. To może być ofiara obławy augustowskiej

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2016 15:35
Kolejne trzy miejsca zostały sprawdzone w ramach poszukiwań potencjalnych miejsc pochówku ofiar tzw. obławy augustowskiej. W jednym z nich odnaleziono szczątki mężczyzny, które zostaną poddane szczegółowym oględzinom i badaniom DNA - poinformował IPN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Uwolniona pamięć" - Urszula Żółtowska-Tomaszewska

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2016 12:28
Mijają lata i mimo wielkiego zaangażowania stowarzyszeń, Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku i polskiego rządu, ciał ofiar obławy augustowskiej dotąd nie znaleziono, a jedynym miejscem pamięci o ofiarach jest pomnik w Gibach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nikita Pietrow: obława augustowska to nieznany w Rosji temat

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2016 16:26
Tuż po zakończeniu II wojny światowej władze ZSRR postanowiły wykorzystać potęgę militarną dla podporządkowania sobie sąsiednich krajów. Prowadząc działania zmierzające do zniszczenia w Polsce ruchów niepodległościowych mordowano i prześladowano tych, którzy sprzeciwiali się sowieckiej dominacji.
rozwiń zwiń