X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Zbrodnia doskonała, o której wciąż nic nie wiemy

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2016 22:35
- Obława Augustowska to zbrodnia doskonała, bo do dziś nie wiadomo, gdzie ich wywieziono, jak zginęli i gdzie ich zakopano - mówi dr Teresa Kaczorowska, autorka książki "Obława Augustowska".
Audio
  • Dr Teresa Kaczorowska opowiada o Obławie Augustowskiej i bohaterach swojej książki (Eureka - kultura i nauka/ Jedynka)
Prokuratorzy z oddziału IPN w Białymstoku przy współpracy z archeologami prowadzą badania sondażowe niedaleko Gib. Poszukują tam miejsc, gdzie mogą być pochowane ofiary obławy augustowskiej z lipca 1945 roku
Prokuratorzy z oddziału IPN w Białymstoku przy współpracy z archeologami prowadzą badania sondażowe niedaleko Gib. Poszukują tam miejsc, gdzie mogą być pochowane ofiary obławy augustowskiej z lipca 1945 rokuFoto: PAP/Artur Reszko

Obława Augustowska to do dziś niewyjaśniona największa stalinowska zbrodnia w powojennej Polsce. W ciągu blisko dwóch tygodni wojska sowieckie we współpracy z polskimi komunistycznymi władzami, aresztowały kilka tysięcy osób, które podejrzewano o współpracę z niepodległościowym podziemiem. Część historyków nazywa te wydarzenia "małym Katyniem" lub "podlaskim Katyniem", co związane jest z faktem, że zginęło wówczas według różnych źródeł od kilkuset do kilku tysięcy osób.

- Rodziny bardzo długo czekały na swoich bliskich i dopiero tak naprawdę przed pięcioma laty dr Nikita Pietrow, wicedyrektor Stowarzyszenia "Memoriał" w Moskwie opublikował książkę "Psy Stalina", w której jeden rozdział dotyczy tego tematu. Możemy w niej przeczytać opublikowane po raz pierwszy dwa tajne szyfrogramy - opowiada dr Teresa Kaczorowska.

Jakie są fakty odnośnie do tej zbrodni? Czy Stalin wiedział o tych wydarzeniach i jaki miał w nich udział? Jakie są główne problemy w wyjaśnieniu sprawy "podlaskiego Katynia"? Gdzie mogły zostać pochowane ofiary?

***

Tytuł audycji: Eureka – kultura i nauka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr Teresa Kaczorowska (autorka zbioru reportaży z Suwalszczyzny "Obława Augustowska")

Data emisji: 15.07.2016

Godzina emisji: 20.13

sm/ab

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Znaleziono szczątki mężczyzny w mundurze. To może być ofiara obławy augustowskiej

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2016 15:35
Kolejne trzy miejsca zostały sprawdzone w ramach poszukiwań potencjalnych miejsc pochówku ofiar tzw. obławy augustowskiej. W jednym z nich odnaleziono szczątki mężczyzny, które zostaną poddane szczegółowym oględzinom i badaniom DNA - poinformował IPN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Uwolniona pamięć" - Urszula Żółtowska-Tomaszewska

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2016 12:28
Mijają lata i mimo wielkiego zaangażowania stowarzyszeń, Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku i polskiego rządu, ciał ofiar obławy augustowskiej dotąd nie znaleziono, a jedynym miejscem pamięci o ofiarach jest pomnik w Gibach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nikita Pietrow: obława augustowska to nieznany w Rosji temat

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2016 16:26
Tuż po zakończeniu II wojny światowej władze ZSRR postanowiły wykorzystać potęgę militarną dla podporządkowania sobie sąsiednich krajów. Prowadząc działania zmierzające do zniszczenia w Polsce ruchów niepodległościowych mordowano i prześladowano tych, którzy sprzeciwiali się sowieckiej dominacji.
rozwiń zwiń