Historia

Prof. Wojciech Maksymowicz: neurochirurgia uczy pokory

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2020 07:56
- Nie sposób być dobrym neurochirurgiem nie mając empatii - mówi w Programie 1 Polskiego Radia neurochirurg i poseł Porozumienia, który w latach 1997-1999 sprawował urząd ministra zdrowia i opieki społecznej. 
Audio
  • Rozmowa z wybitnym neurochirurgiem prof. Wojciechem Maksymowiczem (Nieznani znani/Jedynka)
Wojciech Maksymowicz
Wojciech MaksymowiczFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik

Profesor Wojciech Maksymowicz mówi, że jego zdaniem neurochirurgia uczy pokory. - Sukcesy w neurochirurgii, pewnie tak samo w kardiochirurgii, uskrzydlają. Człowiek czuje się zwycięzcą. Po ciężkim dyżurze, kiedy zdarzało mi się uratować życie nawet kilku osób, to kiedy zniszczony zupełnie wracałem do domu byłem przekonany, że świat do mnie należy, że świat musi mnie szanować. To było trochę mylące, ale natychmiast człowiek dostawał lekcję, bo mimo podobnych wysiłków ktoś ginął. Wszystko by się zrobiło, żeby go uratować, ale nie można było nic zrobić. Te klęski są liczne i one równoważną te wielkie sukcesy - podkreśla.

Rozmówca Małgorzaty Raczyńskiej-Weinsberg zdradza, że "przesłanie misyjności i służby było bardzo kultywowane" w jego domu rodzinnym. - Tradycja rodzinna była także powodem tego, że zdecydowałem się studiować medycynę. Babcia marzyła, żebym był lekarzem od wszystkiego, takim rodzinnym, a ja wtedy zraniłem moją kochaną śp. babcię, bo powiedziałem, że postanowiłem, iż nie będę lekarzem praktykiem tylko naukowcem zajmującym się tym, co według mnie najważniejsze, czyli fizjologią mózgu. Później jednak szybko połknąłem bakcyla praktyki, ale skupiłem się na dziedzinie wąskiej i bardzo trudnej  - zaznacza profesor.  

Czy Wojciech Maksymowicz pamięta swojego pierwszego pacjenta? Skąd pomysł, żeby łączyć medycynę i politykę? Jakie są jego cele jako parlamentarzysty? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Nieznani Znani

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: prof. Wojciech Maksymowicz (neurochirurg, poseł Porozumienia, w latach 1997-1999 sprawował urząd ministra zdrowia i opieki społecznej, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego

Data emisji: 05.01.2020 

Godzina emisji: 15.09

kh


Czytaj także

Dr Tomasz Makowski: zaczynałem jako młodszy bibliotekarz

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2019 12:00
- Wychowywałem się w czasach bardzo ograniczonej telewizji, bez internetu i gdzie książki odgrywały ogromną rolę - mówi w audycji "Nieznani Znani" dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej. Czy jego życie prywatne, podobnie jak zawodowe, związane jest przede wszystkim z książkami?
rozwiń zwiń