Historia

Lidia Wyleżyńska, ps. Zora: Wśród powstańców była wiara w zwycięstwo

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2018 16:12
– Nigdy nie pojawiły się w mojej głowie myśli na temat ucieczki czy rezygnacji z walki. Starałam się myśleć pozytywnie. Nie dopuszczaliśmy do siebie myśli, że powstanie może upaść – powiedziała, wspominając uczestnictwo w Powstaniu Warszawskim, Lidia Wyleżyńska, ps. Zora.
Audio
  • 10.09.18 Lidia Wyleżyńska: „Nie myśleliśmy, że coś może pójść nie tak (…)”.
Lidia Wyleżyńska, ps. Zora
Lidia Wyleżyńska, ps. "Zora"Foto: PR24/AK

Moment wybuchu Powstania Warszawskiego mocno utkwił w pamięci Lidii Wyleżyńskiej. Wspominała, że w czasie godziny „W” przebywała ze swoim oddziałem w budynku przy ul. Mickiewicza. Po tym, jak padły pierwsze strzały, dowódca grupy zdecydował o przemarszu do punktu zbornego.

– Dotarliśmy tam późnym wieczorem. Przypominam sobie, że było bardzo ponuro i padał deszcz. Pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych panowała wśród nas duża radość. Nie byliśmy w stanie wyobrazić sobie, że coś może pójść nie tak – powiedziała „Zora”.

Od 1935 roku należała do harcerstwa. Po wybuchu wojny została przydzielona do drużyny „Knieje”. Podkreśliła, że jej chęć włączenia się do walki o wolność Polski była podyktowana patriotyzmem, a także tradycjami rodzinnymi. – Mój tata był oficerem Wojska Polskiego w roli łącznościowca. Walkę z Niemcami rozpoczął już we wrześniu. Jednak później słuch o nim zaginął i więcej go nie widziałam. Ze względu na niego ja również zostałam łączniczką w czasie powstania. Do moich zadań należało m.in. dostarczanie meldunków i rozciąganie przewodów telefonicznych.

Lidia Wyleżyńska podkreśliła, że powstańcy nie dopuszczali do siebie myśli o możliwości upadku zrywu niepodległościowego z 1944 roku. – Było ciężko, ale nikt nie zastanawiał się nad taką kwestią – dodała.

Z Lidią Wyleżyńską rozmawiał Adrian Klarnebach.

Polskie Radio 24/db

---------------------------

Data emisji: 10.09.2018

Godzina emisji: 17:45

Czytaj także

Jan Rodowicz. Przeżył Powstanie, nie przeżył więzienia UB

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2018 13:20
- Często w naszej historii mamy do czynienia z osobami, które zostały "przetrącone" przez totalitaryzm niemiecki i sowiecki praktycznie jednocześnie - mówił w Polskim Radiu 24 Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej, który był gościem Tadeusza Płużańskiego w audycji Historia na Dziś.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zofia Bernhardt: Powstańcy do końca czekali na pomoc

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2018 17:11
– W konspiracji byłam przez cztery lata. W czasie Powstania Warszawskiego dostałam przydział na starówkę – powiedziała w Polskim Radiu 24 Zofia Bernhardt, ps. Świteź i Mrówka, która w czasie zrywu niepodległościowego mieszkańców stolicy w 1944 roku pełniła funkcję sanitariuszki.
rozwiń zwiń