X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

NATO będzie bardziej ekologiczne. Sojusz testuje nowy sprzęt

10.07.2019 13:42
NATO testuje sprzęt i technologie, które mają przyczynić się do walki ze zmianami klimatu. Nowoczesne rozwiązania pozwolą na zaoszczędzenie prądu, paliwa i pieniędzy. 
Audio
  • NATO testuje nowoczesne systemy energetyczne. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Sprzęt NATO na poligonie w Drawsku Pomorskim
Sprzęt NATO na poligonie w Drawsku PomorskimPR

Nowoczesne rozwiązania w dziedzinie energii zaprezentowano m.in. na czerwcowych ćwiczeniach NATO w Drawsku Pomorskim.

Specjalna komórka logistyków z NATO od kilku lat współpracuje z prywatnymi firmami, zajmującymi się nowoczesnymi rozwiązaniami logistycznymi. Na poligonie w Drawsku Pomorskim żołnierze mieli okazję sprawdzić m.in. namiot na baterie słoneczne.

Jak mówi logistyk, pułkownik Witold Bartoszek, taki namiot przeznaczony jest do użytku w czasie zagranicznych misji. - Jest to o tyle ważne, ponieważ ma rozwiązania tymczasowe w przypadku, kiedy wojska są poza granicami kraju - wskazał.

- W miejscach, gdzie państwo-gospodarz nie funkcjonuje, dostawy paliwa są zagrożone, nie ma systematyczności w dostawach paliw, dlatego może systematycznie korzystać z zasilania energią słoneczną - dodał logistyk.

W czasie ćwiczeń zaprezentowano też maszynę produkującą wodę ze znajdującej się w powietrzu pary czy nowoczesne generatory prądu.

Ekspert NATO Susanne Michaelis podkreśla, że nowe rozwiązania są nie tylko korzystne dla środowiska, ale pozwalają także na skuteczniejszą pomoc wojska w rejonach katastrof naturalnych.

- Żołnierze bardzo często jako pierwsi pojawiają się w miejscach katastrof, w wielu przypadkach są to powodzie. W takich sytuacjach woda jest brudna i nie nadaje się do picia, a żołnierze potrafią wyprodukować czystą wodę - dodaje ekspertka.

Czerwcowe ćwiczenia logistyków zostały przeprowadzone w Polsce po raz pierwszy. Wzięło w nich udział 3500 żołnierzy z 29 krajów. Wcześniej manewry takie prowadzone były na Słowacji i na Węgrzech.

IAR/dad