Redakcja Polska

Ukraina: przesłuchanie byłego prezydetna Petra Poroszenki

12.08.2019 16:16
Były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko został przesłuchany przez Państwowe Biuro Śledcze jako świadek w sprawie podejrzeń o uchylanie się od podatków. Petro Poroszenko ocenił, że śledczy działają z pobudek politycznych, a ze sprawą jest związany były wiceszef administracji eksprezydenta Wiktora Janukowycza. 
Audio
  • Były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko przesłuchiwany. Materiał Pawła Buszki (IAR)
Petro Poroszenko
Petro PoroszenkoDrop of Light / Shutterstock.com

Petro Poroszenko składał zeznania w sprawie możliwości uchylania się od podatków przy zakupie stacji telewizyjnej Priamyj. Były prezydent po przesłuchaniu zapewnił, że nie jest właścicielem kanału, a sprawa ta, to próba przejęcia stacji przez byłego wiceszefa administracji Janukowycza - Andrija Portnowa, który złożył w Biurze Śledczym zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w sprawie stacji Priamyj.

Portnow wyjechał z Ukrainy po zwycięstwie Majdanu, powrócił - niedawno - po wygranej Wołodymyra Zełenskiego w wyborach prezydenckich. Według mediów jest związany z ludźmi z administracji nowego prezydenta. Według Petra Poroszenki, ma też wgląd w akta spraw Państwowego Biura Śledczego. „Jak to się stało że Portnow i jego przyjaciele w obecnych władzach faktycznie przejęli Państwowe Biuro Śledcze?” - pytał Petro Poroszenko po przesłuchaniu.

Andrij Portnow złożył kilka doniesień do Biura Śledczego w sprawach dotyczących Patra Poroszenki. Oprócz telewizji Priamyj dotyczą one prywatyzacji jednego z przedsiębiorstw, ale też między innymi incydentu w Cieśninie Kerczeńskiej w listopadzie ubiegłego roku.

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Ukraina Petro Poroszenko