Redakcja Polska

W Parlamencie Europejskim dyskusje o brexicie i pakcie Ribbentrop-Mołotow

18.09.2019 09:23
Europosłowie będą szukali odpowiedzi na pytanie, czy da się jeszcze zapobiec twardemu brexitowi. Temat wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty znów wraca na salę obrad Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Omawiana będzie między innymi możliwość kolejnego przedłużenia brexitu. W dyskusji weźmie udział ustępujący szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.
Audio
  • Obrady europarlamentu. Relacja Karola Surówki (IAR)
Parlament Europejski
Parlament EuropejskiShutterstock/Ikars

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli mówił w ubiegłym tygodniu, że widzi "usztywnienie" w działaniach Brytyjczyków, którzy - jego zdaniem - nie przedstawiają żadnych nowych propozycji w sprawie uporządkowanego wyjścia z Unii. Część europosłów wciąż liczy jednak na to, że twardego brexitu uda się uniknąć.

- Piłka jest w grze i być może jakieś rozwiązanie się znajdzie. Ale patrząc na determinację Borisa Johnsona, na to, że tak jak mówił, prędzej "straci życie" niż pojedzie do Brukseli po przedłużenie terminu, łatwo nie będzie - powiedział Polskiemu Radiu europoseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Kuźmiuk.

Omawiane będzie również możliwe kolejne przełożenie daty wyjścia Brytyjczyków ze Wspólnoty.

- Musi być jednak ku temu konkretny powód - zaznaczył Jan Olbrycht, europoseł Platformy Obywatelskiej. Jak dodał: "Premierzy [unijnej dwudziestki siódemki] na pewno postawią warunki. Niby dlaczego mieliby się zgodzić na przedłużenie terminu wyjścia, tylko dlatego, że trwa konflikt polityczny w Wielkiej Brytanii".

Według dotychczasowych ustaleń Wielka Brytania ma opuścić Unię Europejską 31 października.

Kwestie paktu Ribbentrop-Mołotow

Na wniosek Polski i Litwy, do porządku obrad trafiła również dyskusja o historii paktu Ribbentrop-Mołotow. Stało się to między innymi w związku z wypowiedziami części rosyjskich oficjeli, którzy w ostatnim czasie usprawiedliwiali umowę zawartą między hitlerowskimi Niemcami a Związkiem Radzieckim w 1939 roku.

Na wieczór w Parlamencie Europejskim zaplanowano też dyskusję o europejskim programie walki z rakiem.

IAR/dad


Zobacz więcej na temat: Unia Europejska Europa Brexit