X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Dyskusja o Polsce na ministerialnej naradzie w Brukseli

10.12.2019 15:38
Około pół godziny trwała dyskusja o sytuacji w Polsce i reformach sądownictwa na unijnej naradzie ministerialnej w Brukseli w ramach procedury związanej z artykułem 7. traktatu. Przedstawiciele Komisji Europejskiej mówili o pogarszającej się sytuacji, a później w rozmowie z dziennikarzami relacjonowali, że nie przekonały ich wyjaśnienia polskiej strony. 
Audio
  • Półgodzinna dyskusja o Polsce na ministerialnej naradzie. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)
Siedziba Komisji Europejskiej
Siedziba Komisji EuropejskiejShutterstock/olrat

Konferencja prasowa ministra do spraw europejskich Konrada Szymańskiego odbędzie się o 18.00. Natomiast, jak ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, podczas dyskusji za zamkniętymi drzwiami, minister odpierał zarzuty i zapewniał o gwarancjach niezależności wymiaru sprawiedliwości.

W imieniu Komisji wypowiadali się jej wiceszefowa Vera Jourova oraz komisarz odpowiedzialny za sprawiedliwość Didier Reynders. - Komisja będzie obiektywna i sprawiedliwa, będziemy kontynuować procedurę związaną z artykułem 7. Musimy mieć gwarancje, że możemy Polsce zaufać, a zaufanie, jeśli chodzi o wymiar sprawiedliwości, jest kluczowe - mówiła wiceprzewodnicząca Komisji. Komisarz odpowiedzialny za sprawiedliwość powiedział, że nie przekonały go tłumaczenia polskiego ministra, choć przyznał, że niektóre zmiany w reformie sądownictwa są pozytywne. - Było sporo szczegółów i jestem zadowolony, że mogłem je usłyszeć, ale wciąż jesteśmy zaniepokojeni wieloma kwestiami. Wymieniłem postępowania dyscyplinarne przeciwko sędziom, którzy kierowali pytania do unijnego Trybunału Sprawiedliwości. Będziemy kontynuować dialog z polskimi władzami i monitorować uważnie sytuację - dodał komisarz zajmujący się sprawiedliwością. Minister do spraw europejskich Konrad Szymański podczas dyskusji na unijnej naradzie zapewniał, że w Polsce przestrzegane są rządy państwa prawa. Podkreślał, że orzeczenia unijnego Trybunału Sprawiedliwości są respektowane i że sędziowie mają gwarancje niezależności. Odnosząc się do zarzutów dotyczących postępowań dyscyplinarnych przeciwko sędziom, minister Szymański powiedział, że sprawa trafiła do unijnego Trybunału Sprawiedliwości, bo skargę złożyła Komisja Europejska i nieodpowiednie jest teraz organizowanie politycznej dyskusji na ten temat.

W sprawie procedury związanej z artykułem 7. unijnego traktatu Polska wielokrotnie podkreślała, że jest gotowa odpowiadać na wszelkie pytania, ale według niej ta formuła już się wyczerpała. Komisja Europejska rozpoczęła tę procedurę w grudniu 2017 roku. W kolejnym roku niemal co miesiąc odbywały się dyskusje na ten temat na unijnej naradzie ministerialnej, zorganizowano trzy wysłuchania, ostatnie w grudniu ubiegłego roku. W tym roku dyskusje odbywały się rzadziej. Dziś przedstawiciele Komisji Europejskiej zapowiedzieli dziś, że będą chcieli kontynuowania debaty na ten temat na radach ministerialnych.

IAR/dad