Redakcja Polska

Rosja wstrzemięźliwa w sprawie Iran-USA

08.01.2020 12:52
Rosyjscy komentatorzy zauważają, że środowiska związane z Kremlem są powściągliwe w komentowaniu wydarzeń na Bliskim Wschodzie. Cytowany przez Echo Moskwy szef senackiej komisji obrony Franc Klincewicz zapowiedział, że Rosja będzie "próbowała posadzić Stany Zjednoczone i Iran do rozmów przy wspólnym stole".
Audio
  • Rosyjscy komentatorzy: Rosja wstrzemięźliwa w sprawie Iran - USA. Materiał Macieja Jastrzębskiego (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjnePAP/EPA/STRNGER

Rosyjskie media zwracają uwagę, że od dwóch dni na Bliskim Wschodzie przebywa Władimir Putin, który wczoraj spotkał się z syryjskim dyktatorem Baszszarem al-Asadem, a w środę będzie rozmawiał z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. Dziennikarze przypominają też, że w przypadku ostatnich ataków Iranu na amerykańskie bazy w Iraku, jak i wcześniej po zabiciu przez Amerykanów irańskiego generała - Rosja ostrzega przed zaostrzaniem sytuacji na Bliskim Wschodzie. - Strefy działań wojskowych Iranu mogą stanowić zagrożenie dla Rosji i Izraela - podkreślił w rozmowie z radiem Echo Moskwy szef komisji obrony Rady Federacji Franc Klincewicz. W jego ocenie, jak również szefa komisji spraw zagranicznych rosyjskiego senatu Michaiła Dżabarowa konieczna jest wstrzemięźliwość ze strony Teheranu i Waszyngtonu. Michaił Dżabarow dodał, że w rozwiązaniu konfliktu może pomóc dialog na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Zabójstwo Sulejmaniego

Nocny atak i wcześniejsze zabójstwo generała Sulejmaniego są pierwszą tak bezpośrednią konfrontacją Iranu i Stanów Zjednoczonych od czasu zajęcia przez zwolenników irańskich władz amerykańskiej ambasady w Teheranie w 1979 roku.


Posłuchaj
01:06 10166562_1.mp3 “To policzek w twarz Amerykanom” - tak najwyższy przywódca duchowy Iranu mówi o nocnym ataku rakietowym na bazy sił Stanów Zjednoczonych w sąsiednim Iraku. O szczegółach - Wojciech Cegielski (IAR)

 

Do eskalacji napięcia między Stanami Zjednoczonymi a Iranem doszło w piątek rano, kiedy amerykański dron zabił najważniejszego wojskowego w Iranie, generała Kasema Sulejmaniego. USA oskarżały go o terroryzm i twierdziły, że planował ataki na Amerykanów. Iran zapowiedział wówczas odwet.

Zawieszone szkolenia NATO

W reakcji na wzrost napięcia w Iranie i w sąsiednim Iraku zarówno NATO, jak i międzynarodowa koalicja do walki z ISIS zawiesiła działania szkoleniowe w tym drugim kraju. NATO poinformowało wczoraj, że wycofuje z Iraku część swojego personelu. W skład misji wchodzą też polscy żołnierze. Ich dowódcy twierdzą, że wszyscy Polacy są bezpieczni.

Generał Kasem Sulejmani uważany był za drugą osobę w Iranie po ajatollahu Alim Chameneim. Wojskowy od ponad dwóch dekad dowodził operacjami militarnymi Iranu na Bliskim Wschodzie. Jego oddziały wspierały syryjskiego prezydenta w brutalnych działaniach wobec opozycji. Zarzuca się im też udział w aktach sabotażu w Iraku, Jemenie czy Arabii Saudyjskiej. Sulejmani miał też doradzać irackim władzom, w jaki sposób pacyfikować niedawne antyrządowe protesty.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Rosja Iran USA NATO Irak

Irański atak na bazy USA w Iraku. Polscy żołnierze nie ucierpieli

08.01.2020 09:39
Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz powiedział, że polscy żołnierze, stacjonujący w jednej z dwóch baz wojskowych w Iraku, nie ucierpieli w wyniku irańskiego ataku rakietowego. Dziś w nocy Iran ostrzelał dwie bazy wojskowe Stanów Zjednoczonych - Al Asad oraz Irbil. To odpowiedź na zabicie przez Amerykanów dowódcy irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej generała Ghasema Solejmaniego.

Katastrofa ukraińskiego samolotu w Teheranie. Wśród ofiar nie ma Polaków

08.01.2020 11:22
Wśród ofiar katastrofy samolotu ukraińskich linii lotniczych UIA w Iranie nie ma Polaków. Większość ludzi, którzy w niej zginęli, to obywatele Iranu i Kanady - poinformował w środę szef ukraińskiej dyplomacji Wadym Prystajko.