Redakcja Polska

Gruzja zmaga się z rosyjską agresją

21.02.2020 17:23
28 lat temu Gruzini odrzucili sowiecką konstytucję i przywrócili przepisy ustawy zasadniczej z 1921 roku. Zdaniem gruzińskich politologów, choć po upadku Związku Radzieckiego Gruzja odzyskała niepodległość, to agresywne działania Moskwy do dziś naruszają jej integralność terytorialną i podsycają konflikty z mieszkańcami separatystycznych regionów: Abchazji i Osetii Południowej.
Audio
  • Gruzja zmaga się z rosyjską agresją. Materiał Macieja Jastrzębskiego (IAR)
Rosyjskie wojska w Gruzji - wojna 2008 roku
Rosyjskie wojska w Gruzji - wojna 2008 rokuMaciej Jastrzębski, Polskie Radio

Konstytucja Gruzińskiej Republiki Demokratycznej z 1921 roku stanowiła, że gruzińskie państwo to również Abchazja i Osetia Południowa. Przejmując w 1992 roku tę spuściznę prawną, Gruzini liczyli, że wspólnie z Abchazami i Osetyjczykami zbudują demokratyczne państwo. - Okazało się jednak, że nie jest to łatwe - zauważa gruziński politolog Mamuka Araszidze. Ekspert podkreśla, że Rosja nieustannie prowokuje napięcia między Gruzinami, Osetyjczykami i Abchazami. - Rosja cały czas wspierała separatystów na integralnych terytoriach Gruzji, czyli w Abchazji i Osetii Południowej. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że walczyliśmy i walczymy z separatystami, ale tak naprawdę walczymy z regularnymi oddziałami i rosyjskimi najemnikami - podobnie jak to się dzieje na Ukrainie - tłumaczy w rozmowie z Polskim Radiem gruziński ekspert.

W 2008 roku, po wojnie z Gruzją, Rosja uznała niepodległość separatystycznych regionów Abchazji i Osetii Południowej. Dla Gruzji, ONZ i większości państw na świecie oba regiony są integralnymi terytoriami Gruzji, czasowo okupowanymi przez rosyjską armię.

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Gruzja Rosja Tbilisi Moskwa

USA, Wielka Brytania i Gruzja oskarżają Rosję o cyberatak

21.02.2020 10:38
Władze Gruzji, USA i Wielkiej Brytanii oskarżyły Rosję o atak hakerski, który w październiku sparaliżował tysiące gruzińskich stron internetowych. Według gruzińskich władz przeprowadzone śledztwo wskazuje na to, że cyberatak został zaplanowany i przeprowadzony przez siły wojskowe Federacji Rosyjskiej.

Dwa lata od śmierci Jana Kuciaka. Wyrok dla zabójców odmieni Słowację?

21.02.2020 12:48
W piątek przypada druga rocznica śmierci dziennikarza śledczego Jana Kuciaka i jego narzeczonej. Proces oskarżonych o morderstwo trwa przed sądem w Pezinoku koło Bratysławy. Eksperci są zdania, że jego przebieg będzie miał wpływ na wybory parlamentarne 29 lutego br.