Redakcja Polska

Premier i ministrowie podsumowali pierwsze sto dni rządu

29.02.2020 15:00
Politycy przekonywali , że w tym czasie udało się zrealizować lub rozpocząć realizację pięciu zapowiedzi premiera, przedstawionych w czasie expose w listopadzie
Audio
  • Premier i ministrowie podsumowali pierwsze sto dni rządu [posłuchaj]
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz MorawieckiAndrzej Iwanczuk/REPORTER

Premier Mateusz Morawiecki podsumował 100 dni swojego rządu, w tym realizację pięciu zapowiedzi z kampanii przed wyborami parlamentarnymi. Na tej liście znalazły się trzynasta i czternasta emerytura, budowa 100 obwodnic, mały ZUS, pakiet kontrolnych badań zdrowotnych i plan dojścia do równych dopłat dla rolników. Szef rządu powiedział, że w ciągu obecnej i poprzedniej kadencji rząd Prawa i Sprawiedliwości zrealizował nie tylko swoje obietnice, ale także obietnice składane przez Platformę Obywatelską.

Zgodnie z obietnicą rządu, emeryci i renciści corocznie będą otrzymywać dodatkowe świadczenie w wysokości najniższej emerytury. Tak zwana "trzynastka" będzie świadczeniem stałym. Tegoroczne trzynastki emeryci dostaną w kwietniu i aby je otrzymać, nie trzeba będzie składać żadnych dodatkowych wniosków. ZUS przekaże to dodatkowe świadczenie w wysokości 1200 złotych brutto w terminie wypłaty emerytury czy renty. W tym roku w ramach tak zwanej "trzynastki" do 9 milionów 800 tysięcy emerytów trafi blisko 12 miliardów złotych.
Trzynasta emerytura będzie wypłacana w każdym kolejnym roku w wysokości najniższej emerytury 1 marca danego roku. Ustawę o dodatkowym rocznym świadczeniu dla emerytów i rencistów prezydent Andrzej Duda podpisał 25 lutego bieżącego roku.

Emeryci i renciści mają otrzymać w przyszłym roku nie tylko trzynastą, ale również czternastą emeryturę. Projekt ustawy zakładający wypłatę tego dodatkowego świadczenia został przyjęty przez Radę Ministrów i trafił do Sejmu. O ile trzynasta emerytura będzie wypłacana wszystkim emerytom, to czternastą otrzymają osoby pobierające świadczenia w kwocie do 2900 złotych brutto. W przypadku osób pobierających świadczenie w wysokości powyżej tego progu stosowana będzie zasada "złotówka za złotówkę". 

Koszt wypłaty "czternastek" w 2021 r. oszacowano na ponad 10 mld złotych. Ma je wówczas otrzymać ponad 9 mln emerytów i rencistów. Blisko 8 mln osób otrzyma je w pełnej wysokości.
Czternaste emerytury będą wypłacane na podobnych zasadach jak trzynastki. Świadczenia będą przekazywane z urzędu i nie będą miały wpływu na uprawnienia osób ubiegających się o dodatki, zasiłki czy na przykład ulgę rehabilitacyjną. Z kwoty świadczenia nie będą dokonywane też potrącenia i egzekucje.

Przedsiębiorcy z niskimi przychodami mogli od 2019 roku korzystać z tak zwanego małego ZUS-u, czyli płacić preferencyjne składki. Do 1 lutego z ulgi mógł skorzystać przedsiębiorca, którego ubiegłoroczny przychód nie przekraczał 30-krotności minimalnego wynagrodzenia, czyli 67,5 tysiąca złotych. Od lutego kwota ta wzrosła do 120 tysięcy złotych. Zmienił się też sposób obliczania składek. Składka płacona jest od połowy dochodu, a nie jak wcześniej od przychodu.

Szczegółowy pogram budowy 100 obwodnic rząd zaprezentował na początku lutego. Celem programu jest usunięcie uciążliwego ruchu tranzytowego przez miasta, dla których zachowanie bezpieczeństwa oraz usunięcie takich utrudnień, jak spaliny czy hałas jest szczególnie ważne. Wyprowadzenie ruchu tranzytowego poza miejsca zurbanizowane ma ułatwić życie ich mieszkańcom. Obwodnice będą budowane w miejscach największego natężenia ruchu. Chodzi między innymi o takie miasta jak Augustów, Stargard Gdański, Legnica, Wadowice, Starachowice czy Nowy Targ.

Zgodnie z założeniami ministerstwa infrastruktury program zostanie zrealizowany w ciągu 10 lat. Jego koszt resort szacuje na 28 miliardów złotych, a pierwszych 15 przetargów na realizację rządowego programu ma zostać rozstrzygniętych jeszcze w tym roku. Łączna długość obwodnic ma wynieść ponad 800 kilometrów.

Wczoraj Ministerstwo Zdrowia zaprezentowało szczegóły programu "Profilaktyka 40 plus". Zakłada on bezpłatne badania dla osób od 40. do 65. roku życia. Badania profilaktyczne będą prowadzone w kierunku chorób nowotworowych i układu krążenia. Programem zostanie objętych 11 milionów osób od 40. do 65. roku życia. Badania będą wykonywane raz na 5 lat.
Polski rząd domaga się zrównania dopłat do rolnictwa do średniej unijnej. Jednocześnie chce, by unijny budżet na lata 2021-2027 przewidywał wydatki na rolnictwo na dotychczasowym poziomie Obecnie płatności bezpośrednie wspierające rolników są w Unii Europejskiej zróżnicowane i wynoszą od 200 do 500 euro na hektar. Różnice wynikają z wysokości i intensywności produkcji z lat, kiedy wsparcie Wspólnej Polityki Rolnej związane było z konkretnym rodzajem produkcji, a Polska nie należała jeszcze do Unii Europejskiej.
Stanowisko Polski wsparło siedem rządów Europy Środkowo-Wschodniej: Estonii, Łotwy, Litwy, Czech, Węgier, Bułgarii, Rumuni. Podczas spotkania z ministrami rolnictwa tych krajów w Warszawie, 24 lutego, prezydent Polski wskazywał na konieczność odbudowy rolnictwa ekologicznego i skierowanego na jakość produkcji, a nie jego masowość: „To jest wspólne stanowisko wszystkich ministrów rolnictwa krajów naszej części Europy. One nie mogą być niższe, a w tym wszystkim kwestia dopłat bezpośrednich, tak bardzo ważna dla rolników, musi być również bardzo mocno podnoszona. Naszym postulatem jest, aby te dopłaty dla polskich rolników zostały zrównane ze średnim poziomem Unii Europejskiej" - mówił Andrzej Duda. W obliczu fiaska ostatnich brukselskich negocjacji kwestia budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027 zostanie podniesiona na najbliższym szczycie państw Wspólnoty.

Program "Rodzina 500 Plus" jest według rządu finansowym fundamentem wsparcia rodzin. Wszedł w życie 1 kwietnia 2016 roku. Obecnie objętych jest tym programem ponad 6 milionów 800 tysięcy dzieci. Od 1 lipca 2019 roku świadczenie wychowawcze w wysokości 500 złotych przysługuje na każde dziecko bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. Rząd zapewnia, że nie planuje żadnych zmian w programie, gdyż w obecnym kształcie jest on optymalny. Od początku programu 500 plus, czyli od kwietnia 2016 r., do rodzin trafiło około 90 mld złotych.
Program "Dobry Start" jest inwestycją w edukację polskich dzieci. Świadczenie w wysokości 300 zł przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20 lat. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, mogą otrzymać świadczenie do ukończenia przez nie 24 lat. Od 1 sierpnia ubiegłego roku o to świadczenie mogą ubiegać się także uczniowie szkół dla dorosłych i szkół policealnych. 

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające, czyli tzw. "Mama 4+", jest wsparciem dla kobiet, a niekiedy także mężczyzn, którzy rezygnując z pracy zawodowej, wychowali czworo i więcej dzieci i nie wypracowali minimalnej emerytury. Do tej pory przyznano je ponad 54 tysiącom matek, a także ojców. Świadczenie w ramach programu "Mama 4+" wypłacane jest na wniosek osoby zainteresowanej po osiągnięciu przez nią wieku emerytalnego wynoszącego 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn. Koszty realizacji programu "Mama 4+" są szacowane na 900 mln złotych rocznie.

Karta Dużej Rodziny to system zniżek dla rodzin z trójką i więcej dzieci. Z Karty korzysta do tej pory ponad 3 miliony uprawnionych z ponad 900 tysięcy rodzin. Posiadacze Karty mają możliwość tańszego korzystania z ofert branży spożywczej, paliwowej, bankowej czy rekreacyjnej. Rząd PiS rozszerzył Kartę także o tych rodziców, którzy kiedykolwiek mieli na utrzymaniu co najmniej troje dzieci, nawet jeśli te dzieci są już dawno dorosłe.

IAR/ks

Zobacz więcej na temat: Rząd RP