X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Przewodnicząca KE przedstawiła orędzie o stanie Unii Europejskiej

16.09.2020 14:11
Zwiększenie redukcji emisji dwutlenku węgla, propozycja płacy minimalnej w całej Unii, usprawnienie podejmowania decyzji i krytyka tego co dzieje się za wschodnią granicą - o tym między innymi mówiła przewodnicząca Komisji Europejskie w Parlamencie Europejskim. Ursula von der Leyen wygłosiła orędzie o stanie Unii na sesji plenarnej.
Audio
  • Przewodnicząca KE przedstawiła orędzie o stanie Unii [POSŁUCHAJ]
Ursula von der Leyen przemawia w Parlamencie Europejskim
Ursula von der Leyen przemawia w Parlamencie Europejskim PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Przemówienie trwało godzinę i 20 minut, większość czasu szefowa Komisji poświęciła pandemii. Zaproponowała na przykład wzmocnienie Europejskiej Agencji Leków oraz Europejskiego Centrum do spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób. W przemówieniu szefowej Komisji pojawiła się sugestia stworzenia europejskiej agencji na rzecz zaawansowanych badań i rozwoju w zakresie biomedycyny.

Ursula von der Leyen zaproponowała też podwyższenie celu redukcji emisji dwutlenku węgla z 40 procent do co najmniej 55 procent w 2030 roku, bo jak tłumaczyła bez tego nie będzie możliwe osiągnięcie neutralności klimatycznej Unii do 2050 roku. "Musimy iść szybciej. Dogłębnie sprawdziliśmy sytuację w każdym sektorze, by sprawdzić jak szybko możemy redukować emisje i jak to zrobić w sposób odpowiedzialny. Przeprowadziliśmy szerokie konsultacje i szeroką ocenę wpływu. Zwiększenie celu redukcyjnego dla jednych to za dużo, dla innych niewystarczające, ale nasze oceny pokazują, że nasza gospodarka i przemysł sobie z tym poradzą" - mówiła przewodnicząca Komisji.

Krytycy bardziej ambitnego podejścia Unii mówią z kolei, że wyższa redukcja emisji CO2 będzie ze szkodą dla europejskiej gospodarki. Na propozycję Komisji dotyczącą zwiększenia celu redukcyjnego muszą się zgodzić kraje członkowskie i Parlament Europejski. Przewodnicząca Komisji opowiedziała się też za unijnymi przepisami dotyczącymi płacy minimalnej, przy poszanowaniu kompetencji krajowych.

W 50 minucie przeszła do spraw zagranicznych. O Białorusi nie padły nowe deklaracje. Ursula von der Leyen powiedziała, że wybory na Białorusi nie były ani wolne, ani uczciwe, a odpowiedź władz w Mińsku haniebna. Zapewniła obywateli kraju o wsparciu Unii Europejskiej.

Nawiązując do próby otrucia Aleksieja Nawalnego nowiczokiem skrytykowała tych, którzy opowiadają się za zbliżeniem z Rosją. Mówiła, że to nie jest odosobniony przypadek. "Widzieliśmy ten sam model postępowania w Gruzji, na Ukrainie, w Syrii, czy Salisbury i ingerowania w wybory na świecie. To się nie zmieni i nie zmieni tego żaden gazociąg" - powiedziała przewodnicząca Komisji. To nawiązania do budowy Nord Stream 2 i aluzja pod adresem władz między innymi w Berlinie, które do tej pory zdawały się tłumaczyć, że możliwa jest zmiana zachowania Rosji poprzez współpracę z nią.

Przewodnicząca Komisji powiedziała też, że należy znieść wymóg jednomyślności przy podejmowaniu decyzji w Unii na przykład o nakładaniu sankcji. Ursula von der Leyen, zaproponowała głosowanie większością głosów jeśli chodzi o prawa człowieka i wprowadzanie restrykcji. Taka była też propozycja poprzedniego przewodniczącego Komisji Jean-Claude'a Junckera, ale na większościowe głosowanie nie było zgody wśród państw członkowskich.

Szefowa Komisji zapowiedziała również obronę praw mniejszości seksualnych. "Nie ustanę w wysiłkach na rzecz budowy unii równości, gdzie wszyscy mogą być tym, kim naprawdę są, bez obaw przed dyskryminacją, bo bycie sobą to nie jest ideologia. To jest tożsamość i nikt nie może nikomu tego zabrać. Chcę jasno powiedzieć - w Unii nie ma miejsca na strefy wolne od LGBT" - powiedziała przewodnicząca Komisji. Dodała, że będzie dążyć do wzajemnego uznawania stosunków rodzinnych w Unii. "Rodzic w jednym kraju jest rodzicem w każdym innym państwie" - powiedziała szefowa Komisji.

IAR/PP