X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Ukraina: zakończyły się wybory lokalne, w Kijowie będzie druga tura

25.10.2020 20:07
Zgodnie z sondażami exit poll w wyborach mera Kijowa znaczną przewagę ma obecny burmistrz Witalij Kliczko, jednak konieczna będzie druga tura głosowania.
Audio
  • Ukraina: głosowanie w wyborach lokalnych [posłuchaj]
Szef Centralnej Komisji Wyborczej Ukrainy
Szef Centralnej Komisji Wyborczej UkrainyPAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

O godzinie 20.00 w niedzielę zakończyły się na Ukrainie wybory lokalne. Zgodnie z sondażami exit poll w wyborach mera Kijowa znaczną przewagę ma obecny burmistrz Witalij Kliczko, jednak konieczna będzie druga tura głosowania.

Na policję wpłynęło prawie 3,7 tys. zgłoszeń w sprawie możliwych naruszeń procesu wyborczego. Wszczęto ponad 60 dochodzeń.

Ukraińcy wybierali szefów władz lokalnych, w tym merów miast, oraz deputowanych do rad miejskich, rejonowych i obwodowych. Wybory nie odbyły się na anektowanym przez Rosję Krymie ani na terenach w Donbasie kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów.

Wyniki niedzielnych wyborów mają zostać ogłoszone do 6 listopada. W dużych miastach, w których żaden z kandydatów nie otrzymał ponad połowy głosów, odbędzie się druga tura.

Według badań exit poll ośrodka Rating i telewizji Ukraina 24 obecny mer Kijowa Witalij Kliczko zdobył ponad 40 proc. głosów i przechodzi do drugiej tury z Ołeksandrem Popowem (prorosyjska Opozycyjna Platforma-Za Życie), byłym szefem stołecznej administracji państwowej. We Lwowie zgodnie z sondażem ośrodka Fama do drugiej tury przechodzą obecny mer Andrij Sadowyj (Samopomicz) i Ołeh Syniutka (Europejska Solidarność). W Charkowie według exit poll zwyciężył obecny mer Hennadij Kernes, zdobywając ponad 50 proc. głosów.

W wyborach do kijowskiej rady miejskiej wygrała według sondaży partia Udar Witalija Kliczki, na następnych miejscach uplasowały się Europejska Solidarność i Sługa Narodu.

Przed ponad połową lokali wyborczych przeprowadzano też ogłoszony przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego sondaż, w ramach którego Ukraińcy mogli odpowiadać na pytanie m.in. w sprawie legalizacji medycznej marihuany, zmniejszenia liczby deputowanych do Rady Najwyższej i wprowadzenia dożywotniej kary więzienia za korupcję. Media informowały, że wśród osób wydających karty z pytaniami byli niepełnoletni. Wywołało to oburzenie części opinii publicznej. Deputowana opozycyjnej Europejskiej Solidarności Iryna Heraszczenko opublikowała na Facebooku zdjęcie chłopca, który według niej ma 14 lat, i zwróciła się do rzecznika praw dziecka i rzeczniczki praw człowieka o wydanie oceny. Rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa wyjaśniła, że osoby w wieku 14-18 lat mogą być wolontariuszami pod warunkiem uzyskania zgody rodziców oraz jeśli taka działalność jest dobrowolna i nieodpłatna.

Olha Ajwazowska z sieci Opora, organizacji monitorującej procesy wyborcze, podkreśliła w rozmowie z ukraińską redakcją Radia Swoboda, że były osoby, kiedy brały udział w sondażu po kilka razy.

W poniedziałek raport z przebiegu wyborów ma zaprezentować w Kijowie OBWE.

IAR/PAP/ks