Redakcja Polska

Premier Słowenii krytykuje mechanizm wiązania funduszy z praworządnością

18.11.2020 12:14
"Uznaniowe mechanizmy oparte nie na niezależnej ocenie, lecz na motywowanych politycznie kryteriach nie mogą być nazywane „praworządnością”" - stwierdził w liście do przywódców UE premier Słowenii Janez Jansza. Wezwał w nim do powrotu do wcześniejszych ustaleń w sprawie budżetu UE krytykując mechanizm wiązania wypłaty funduszy z praworządnością.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneTomasz Bidermann/Shutterstock

W czterostronicowym liście, wysłanym we wtorek m.in. do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen i szefa Rady Europejskiej Charlesa Michela, Jansza podkreślił, że Słowenia opowiada się za poszanowaniem praworządności, ale "we wszystkich przypadkach, bezwarunkowo i bez podwójnych standardów".

"Uznaniowe mechanizmy oparte nie na niezależnej ocenie, lecz na motywowanych politycznie kryteriach nie mogą być nazywane „praworządnością”" - stwierdził w liście, odnosząc się w ten sposób do przyjętego w poniedziałek przez ambasadorów państw UE tekstu rozporządzenia ws. warunkowości uzależniającej wypłatę funduszy unijnych od przestrzegania praworządności.

"Dziś wiele mediów i niektóre grupy polityczne w Parlamencie Europejskim otwarcie grożą użyciem instrumentu niesłusznie nazwanego „praworządnością”, aby zdyscyplinować państwa członkowskie UE za pomocą głosowania większościowego" - dodał.

We wtorek Jansza skrytykował nowy mechanizm dotyczący praworządności także na Twitterze, twierdząc że może on doprowadzić do "końca UE".

Jansza wzywa do poszanowania kompromisu 

Według słoweńskiego polityka mechanizm ten, któremu sprzeciwiły się Polska i Węgry, może zniweczyć porozumienie uzyskane przez Radę Europejską ws. unijnego budżetu i funduszu odbudowy. Wezwał do "poszanowania kompromisu" i unijnej jedności.

Szef rządu w Lublanie skrytykował przy tym toczący się proces w związku z uruchomieniem artykułu 7 unijnego traktatu przeciwko Węgrom i Polsce, twierdząc, że w żadnym z tych krajów nie było "żadnych znanych przypadków nadużycia wymiaru sprawiedliwości w celach politycznych" ani żadnych więźniów politycznych. Jak dodał, Unia nie zareagowała przy tym na "kradzież wyborów" w Słowenii w 2014 r. Jansza w 2013 został skazany przez sąd za korupcję na 2 lata więzienia, lecz ostatecznie jego wyrok został unieważniony w 2015 r. przez trybunał konstytucyjny.

Morze już i tak jest wystarczająco wzburzone

"Morze już i tak jest wystarczająco wzburzone i bez problemów, które sami prowokujemy" - napisał szef rządu, wskazując na wyzwania płynące z Rosji, Chin i terroryzmu. "Dlatego teraz bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy jedności, jeśli chodzi o kierunek, w którym zmierzamy (...) Potrzebujemy instytucji unijnych, które nie będą angażować się w wewnętrzne konflikty polityczne państw członowskich" - stwierdził Jansza.

Poza Michelem i Von der Leyen wśród adresatów listu są też kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Portgualii Antonio Costa. Niemcy sprawują obecnie prezydencję w Radzie UE, a Portugalia obejmie ją 1 stycznia 2021 r., po czym rola ta przypadnie Słowenii.


PAP/IAR/dad


Ekspert: zmiana w Białym Domu nie oznacza zwrotu w polityce zagranicznej USA

18.11.2020 09:12
Administracja Joe Bidena nie dokona żadnych zasadniczych zwrotów w polityce zagranicznej, zmieni się raczej styl jej prowadzenia w stosunku do tego prezentowanego przez ekipę Donalda Trumpa - mówi Hans Kundnani, ekspert brytyjskiego think tanku Chatham House. Mówi, że ekipa Bidena "jest bardzo proniemiecka" i "podziwia Niemców".

Serwis internetowy szerzył terrorystyczną propagandę. Został zablokowany przez ABW

18.11.2020 11:10
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zablokowała stronę internetową zajmującą się szerzeniem propagandy terrorystycznej Państwa Islamskiego - poinformował rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Prezydenci Polski i Litwy podkreślają rolę Trójmorza i UE w wychodzeniu z kryzysu

18.11.2020 13:47
Bezprecedensowe działania UE to szansa na budowę po kryzysie silniejszej Unii - oceniał prezydent Litwy, Gitanas Nauseda, otwierając w środę w Wilnie polsko-litewskie forum biznesu. Dla prezydenta Andrzeja Dudy instrumentem odbudowy jest Inicjatywa Trójmorza.